Celebrity

Која е тајната на прекрасната руса коса на Кејт Мос?

Кејт Мос неодамна наполни 47 години, но нејзиниот шарм се спротивставува на времето, а истото може да се каже и за нејзината платинеста коса.

Многу дами имаат една желба кога одат на фризер, а тоа е коса слична на оваа позната манекенка. Ако сте љубител на оваа нијанса и се препознавате во претходната реченица, имаме добри вести за вас.

Имено, нејзината стилистка Никола Кларк ја откри тајната на платинестата сина нијанса на сонце, на која Кејт и беше верна со години.

„За прв пат ја бојадисав косата на Кејт Мос како дел од тимот на Сем МекКајт (познат стилист ) за првата ревија на Метју Вилијамсон, во која таа учествуваше заедно со Хелена Кристенсен и  Наоми“, открива Кларк.

Потоа додаде дека Кејт тогаш имала видливо русо праменче коса од кое која сакала да се ослободи. Затоа Клер избрала нова, воздушна нијанса, која е актуелна и денес, постигната со  употреба на поинаква техниката на бојадисување.

„За време на врската на Кејт со Пит Доерти, користев тонер и бланш за да го задоволам стилот од 60-тите. Денес користам боја наместо белило во коренот, за природна карамелна нијанса, користејќи ја техниката балаја на краевите, за да ја направам косата природна и разиграна “.

Кларк призна и дека Кејт ја бојадисува косата на секои 6 до 8 недели, што не е случајно. Така, сината нијанса добива свилен тон, кој совршено одговара на нејзиниот тен и дава впечаток дека е на море. А, кој не би посакал ефект на сонце во косата?!

Напиши коментар