Celebrity

Курт Кобејн – Шест причини зошто сè уште го сакаме

Руса коса до рамената. Брада од неколку дена. Младо лице со вечно уморен изглед. Курт Кобејн е веднаш препознатлив како еден од симболите на 90-тите и како најважен музичар на светската сцена.

Се чини скоро неверојатно дека сега би имал педесет години.

Групата Нирвана беше пред своето време кога станува збор за неговиот став кон инклузијата.

Курт отворено зборуваше за правата на геј популацијата, хомофобијата и сексизмот. Тој рече дека би сакал да биде хомосексуалец само за да може да ги нервира хомофобите.

Тој често носеше фустани во знак на протест против сексизмот.

„Носејќи фустан, покажувам дека можам да бидам женствен колку што сакам“, изјави тој за Лос Анџелес Тајмс, коментирајќи го мачо-ставот што постоел во светот на рок музиката.

„Јас сум хетеросексуалец, но зарем тоа е важно. Но, дури и да бев геј, немаше да биде важно “.

Тој исто така призна дека ја напишал пораката „Бог е хомосексуалец“ на автомобили со боја и дека еднаш бил уапсен заради тоа во Абердин, во американската држава Вашингтон.

Иако бендот беше претставник на Generation X, Кобејн немаше време за апатија.

„Згрозен сум од сопствената и апатијата на моето семејство. Ми се гади што сѐ мораме да трпиме , колку сме без’рбетници и летаргични. Ние сме виновни затоа што не застанавме против расизмот, сексизмот и другите „измами“ за кои контракултурата лелекаше со годинини , не преземајќи конкретни чекори, истовремено спроведувајќи иста таква идеологија секоја вечер на телевизиите и во списанијата “.

Можеби делуваше како олицетворение на кул личност – но воопшто не се грижеше за тоа.

„Која е алтернативата? Што е контракултура? Што значи да се биде кул? Кој го знае тоа? Кој се грижи? „Ако ви е важно да бидете кул, тогаш сте идиот“, рече Курт во едно интервју во 1991 година.

За некој што беше познат како портпарол на цела генерација, Курт честопати одбиваше пофалби за наводниот успех преку ноќ снимен од бендот (всушност, Нирвана веќе постоеше пет години во тоа време).

„Јас не сум толку амбициозен, ниту се занимавам со продажба, ние не сме нов тренд. Никогаш не се обидувавме да бидеме кул и да зборуваме за себе цело време. Никогаш не ни се случи такво нешто “.

Музиката што ја напиша ги инспирираше генерациите.

Би било полесно да се напише на кој бенд Нирвана не влијаеше.

Лана дел Реј, Блинк 182, Џастин Тимберлејк, Џеј Зи – сите тие ги цитираа стиховите на Нирвана во своите песни, додека Визер еднаш го помина целиот концерт свирејќи обработки на нивните песни.

„Кобејн го смени правецот на музиката“, рече Вернон Рид од бендот „Living Color“.

„Постојат некои луѓе од чии примери можете да видите како се менува историјата на музиката. Хендрикс беше таков, Принц и Кобејн “.

Нирвана предизвика формирање на милион гаражни звучни бендови. Едноставните акорди на почетокот на песната Smells Like Teen Spirit се први што многу луѓе прво ги учат кога ќе земат гитара во раце.

Нирвана воведе армија фанови во алтернативната музика, па слични бендови како Саундгарден, Перл Џем и омилената група Пикси на Курт, станаа мејнстрим.

Но, во едно интервју во 1991 година, Курт не сакаше да го истакне сопствениот талент за музика.

„Не разбирам ништо во врска со техничкиот аспект на музиката. Не знам зошто не можете да комбинирате некои звуци со други. „Единственото нешто што можам да го препознаам е што може да звучи добро, а што не“- рече тој.

„Како бенд, ние никогаш не копиравме некого или поминувавме време учејќи туѓи песни. Никогаш не сме биле толку добри, ниту имавме доволно трпеливост! Затоа ја насочивме енергијата кон создавање на сопствена музика “.

Неговите настапи беа легендарни

Секој што имал среќа да оди на концерт во Нирвана, може да сведочи за тоа колку биле моќни настапите.

Но, некои концерти се паметат од други причини.

Кога настапуваа во култното шоу Top of the Pops во 1991 година, на членовите на бендот им беше препорачано да пеат во живо преку матрицата. Момците од Нирвана само се заблагодарија за советот.

Курт пееше Smells Like Teen Spirit со многу понизок тоналитет, смени некои стихови и едвај користеше гитара. Остатокот од бендот настапи на сличен начин за да се потенцира фактот дека тие не свират во живо.

Нирвана имаше сличен настап во 1992 година на фестивалот „Ридинг“.

Беше празничен викенд и кружеа гласини дека Курт и неговата сопруга Кортни Лав, која пред некое време ја роди Френсис Бин, не се чувствувале добро.

Како одговор на тоа, Курт се појави на сцената со руса перика и болничка униформа, а гестот со прстите беше порака до печатот.

Таа година, Нирвана беше главната атракција на фестивалот за прв пат, но беше и последен пат кога тие настапија во Велика Британија.

Дејв Грол рече дека едвај вежбале за тој перформанс, но тоа дури и не било важно.

Неговите зборови одекнуваат и денес

Поради култот создаден околу музиката на Нирвана и смртта на Курт, честопати се заборава колку необично елоквентен и страствен беше Кобејн.

Ако копате низ архивите, ќе најдете интервјуа и цитати што изгледаат изненадувачки модерно. И некои други интервјуа, сега кога го вративме филмот, изгледаат застрашувачки.

„Никогаш не сакав да пеам. Само сакав да свирам ритам гитара. Да се ​​скријам некаде позади и да свирам. „Дефинитивно се чувствувам поблиску до женската страна од машката”, рече еднаш Кобејн.

„Должност на младите е да се борат против корупцијата.

„Сакав да ме обожаваат како Џон Ленон, но да ја имам анонимноста на Ринго Стар.

„Навистина ми недостасува да можам да се изгубам некаде во толпата“.

„Рапот е единствената витална форма на музика што настанала по панк-рок.

Последниот албум на Нирвана го покажа патот напред

Курт постојано го обземаше грижа заради неговата слава и стравот да дека се ,,продадал”.

Албумот In Utero, кој дојде по Неверминд, беше намерно направен да дејствува како еден вид прочистување.

Нирвана одби да свири Smells Like Teen Spirit на концерти, но нивниот концерт на MTV Unplugged покажа дека бендот може да биде успешен на долг рок.

Невообичаено за албум во живо – помалку познати песни и опфаќања на работи за кои многу малку луѓе слушнале (како што се три песни од The ​​Meat Puppets) имаа предност пред хитовите.

Но, тоа е прекрасно и се состои од целосно голи емоции.

Настапот на Курт беше во еден дел, тој беше опкружен со лилјани (цвеќиња на смртта), и тој носеше џемпер што беше преголем за него. Повремено, прстите му се сплеткуваа со непознатата акустична гитара, но тоа само уште повеќе ја потенцираше кревкоста на текстовите.

Ако бендот бараше излез од аголот во кој се наметнуваа, тогаш ова беше тоа. Како кога Дилан започна да свири со електричен бенд, само во спротивна насока.

„Никогаш нема да заборавам колку беше среќен Курт кога го снимивме Unplugged”, изјави басистот Крис Новоселиќ за Би-Би-Си.

„Тој беше многу среќен после тоа. Му олесна што успеавме да го сториме тоа “.

Уште пред ова, Кобејн објави дека ова е патот по кој сака да истражува.

„Можеби би било убаво да започнам да свирам акустична гитара, да бидам доживеан како како пејач и текстописец, а не како рокер, бидејќи тоа би ми било покорисно кога ќе остарам“, изјави Кобејн за француски новинар во 1993 година.

„Можев да седам на стол и да свирам акустична гитара како Џони Кеш и тогаш не би звучело смешно.

Напиши коментар