Free zone

МАСКА ОД ГЛИНА прави чуда за вашата кожа! Но, ТОА НЕ Е СЕ – Избелува заби подобро од пастите!

Одамна е познато дека глината ги елиминира нечистотиите од телото, а од времето на античките војни има бројни записи за тоа како оваа природна материја „ги излекувала“ раните на војниците и целото воспаление ,а со тоа спасило многу животи.
Во зависност од климата, глината може да биде црвена, жолта, сина, бела. Во нашата земја, од друга страна, најприсутна е зелената глина, која е позната по подобрување на цревната флора, чистење на крвта и лимфата, регенерирање на клетките, ткивата и органите, забрзување на заздравувањето на раните, намалување на радиоактивноста и зголемување на отпорноста кон сите токсини .

Се покажа дека е особено добро за атеросклероза, анемија, респираторни заболувања, инфекции, труења, чиреви, вишок желудочна киселина, опаѓање на косата, болна менструација и нечиста кожа.

Зелената глина може да се купи во гранули и прав во секоја подобро опремена продавница за здрава храна, а нејзината намена може да биде за внатрешна употреба (пиење) и за надворешна употреба (премази и маски).

Маски и облоги

Измешајте неколку лажици глина со неколку капки сок од лимон и мирна вода (за да добиете густа смеса). Нанесете ја смесата на чисто лице и држете 20 минути, а потоа измијте го лицето.

Оваа маска има одличен ефект врз мрсна, нечиста кожа склона кон дамки и воспаленија. Ако се нанесе како облога, тоа ќе ја ублажи болката при артритис, лумбаго, каснувања од инсекти и изгореници.

Паста за заби

Ако нанесете глина во прав на четка за заби и ја користите како паста, ќе ги избелите забите и ќе ја зајакнете глеѓта на забите и непцата.

Напиши коментар