Free zone

Најдобра заштита од сонце: 10 совети

Сонцето лечи, но може да биде и причина за кожни болести. Ако воопшто се грижите за себе и за вашата кожа, знаете колку е потребно да користите креми со заштитен фактор секој ден. Заштитните креми обично се паметат на плажите, но не смееме да заборавиме дека на голема надморска височина сонцето е особено силно. И не дозволувајте облаците да ве измамат, сончевите зраци исто така минуваат низ нив.

Без оглед на тонот и типот на кожата, заштитата од сонце секогаш треба да биде нешто за што размислувате.

Постојат неколку навистина едноставни начини на кои можете да се заштитите од овие штетни сончеви зраци. Не е паметно ниту добро да бидете црвени како рак!

1. Изгорената кожа претставува ризик по здравјето

Како и со многу други работи, сончањето е здраво во умерена количина. Изложувањето на сонце ја зајакнува одбраната на телото и ја зголемува количината на калциум во крвта и коските со циркулирање на форма на витамин Д важен за минерализација на коските. Проблемот настанува кога оваа изложеност е неумерена. Доволна количина на витамин Д може да се постигне без вашата кожа да добие видливо различни нијанси. И, секако, додатоците на витамин Д можат да помогнат во тоа.

Сè поопасен тренд се средствата за самопотемнување  кои даваат лажно чувство на заштита кога сте на сонце. Одењето во солариуми за жал, нема да ви помогне да не се изгорите. Ако вашата кожа ја смени бојата, тоа значи дека вашето тело се обидува да се избори со штетните УВА и УВБ зраци.

2. Секогаш бирајте креми за сончање со заштитен фактор 30 или повисок

Со цел соодветно да се заштитите, треба да знаете што всушност значат етикетите на кремите за сончање. Со цел производот да биде навистина ефикасен, тој мора да заштити од УВА и УВБ зрачењето. Иако СПФ значи само заштита од УВБ, обрнете внимание на УВА-заштитата што е исто така на пакувањето. Забележете дека нема крема за сончање што целосно го филтрира целото УВ зрачење.

Поголем заштитен фактор, се разбира, значи подобра заштита од УВБ зраци, или подобра апсорпција на УВБ зраците. Во однос на изгорениците, зголемувањето на заштитниот фактор е линеарно. Ова значи дека на пр. производ со заштитен фактор 30 штити од изгореници двојно посилно од производ со заштитен фактор 15. Секогаш изберете висок заштитен фактор затоа што сакате најдобра заштита на кожата. Ова е особено важно ако имате пеги, бенки и многу светол тен.

3. Нанесете доволни количини на крема за сончање

Важно е да знаете како правилно да користите крема за сончање, бидејќи само тогаш тие обезбедуваат ниво на заштита означено на пакувањето. За да може производот да биде ефективен врз телото на просечен возрасен човек, потребно е да се нанесат приближно 6 лажички (приближно 36 грама) крема за сончање. Ова е генерално поголема количина од онаа што ја применува просечниот потрошувач. Ако ја преполовиме потребната количина, нивото на заштита може да падне за две третини.

Крем за сончање често се нанесува за да се продолжи со заштитата, особено по потење, капење или бришење со крпа.

najbolje zaštite od sunca

4. Нека не ве лаже надворешната температура и облачното време

Во некои ситуации, ние не сме свесни колку сме изложени на сончева светлина сè додека не добиеме болни изгореници. Ниските температури или облачното време често не залажуваат. Не само директната сончева светлина е ризик за нашето тело. Сончевите зраци се рефлектираат од некои површини и минуваат низ облаци.

Дури и кога е облачно, сонцето сè уште може да направи голема штета на вашата чувствителна кожа. Не дозволувајте облаците да ве измамат, ставањето сончање за време на облачно време е еден од најдобрите совети за заштита од сонце. Сонцето не се гледа и вие не ја чувствувате топлината, но сепак е исто толку опасно.

На снежните дестинации постои нешто што се нарекува Албедо Ефект, едноставно кажано, сончевите зраци се одбиваат од снегот и се враќаат кон вас. Ако некогаш сте скијале, можеби се прашувате како ве изгоре сонцето под брадата? Ова е објаснувањето.

Секогаш носете неколку високи фактори на заштитен фактор со вас до снегот и применувајте ги на секои неколку часа.

5. Не се изложувајте на најсилното сонце

Значи, кога сонцето е највисоко на небото, обично околу 10:00 до 14:00 часот (понекогаш 16:00 часот), сончевите зраци се поинтензивни. Пред 10 часот наутро и подоцна попладне, сонцето оди подалеку и повеќе подалеку низ хоризонтот. Сето ова значи дека моќта на сонцето помалку ја чувствувате вие ​​и вашата кожа. Бидете сигурни да нанесете СПФ што е можно повеќе и да избегнувате какво било изложување на сонце во овој период.

6. Грижете се за рокот на траење на кремата за сончање

Како и лековите што ги купувате, сончањето може да ја изгуби својата сила со текот на времето. Ова е означено со датумот на истекување во кој производителот може да гарантира задоволителен квалитет на производот. Иако можеби не е опасно да се користи, неговиот ефект сигурно ќе биде помал од оној на декларацијата. Затоа, треба да обрнете внимание на датумот на истекување. Заштитата од сонце е подобра, колку е поголем факторот.

man in the sunset

7. Облеката е клучна

Добра капа, сенки за очи и долги ракави се многу важни сојузници во заштитата од сонце! Паметно е и да се набават маици со УВ заштита, тие се одлични кога сте во море или базен. Особено е корисно да се набавува облека со УВ заштита за деца бидејќи нивната кожа е премногу чувствителна на какво било изложување на сонце.

8. Изберете немасни креми за сончање

Кога ќе ги погледнете фотографиите на кои сте намачкани со мрсна крема за сончање, ќе видите дека изгледате како да сте насликани и кожата ви блеска премногу. Но, од суштинско значење е да се заштитите. На патувања, нема да изгледате како мрсна топка ако изберете не-мрсна крема за сончање.

9. Покрај сончање, изберете и други препарати што содржат заштитен фактор

Постојат голем број на козметички производи кои служат за заштита од сонцето. На пример, заштитен мелем за усни, шминка и производи за миење и заштита на косата со заштитен фактор помагаат да се ограничи штетата што може да ја предизвикаат УВА и УВБ зраците. Обрнете внимание на декларациите за овие производи за да знаете дали сте се заштитиле соодветно.

10. Ако патувате со мал багаж, изберете помали патни пакувања со крема за сончање

Ако спакувате само рачен багаж или е многу лесен, тоа сè уште не е изговор да не носите крема за сончање со вас. Побарајте помали пакувања од омилените тоалети.

Напиши коментар