Free zone

Најпродавани парфеми во светот

Местото на списокот на најпродавани парфеми во светот не се стекна преку ноќ. Со илјадници и илјадници видови на мириси, само неколку успеваат да го постигнат овој култен статус.

Парфемот е можеби најличниот дел од рутинската убавина, бидејќи има врска со нашите искуства и спомени. Кога парфемот е позициониран на листата на најпродавани, тоа значи дека успеал да го задоволи сетилото за мирис на илјадници жени.

На списокот на најпродавани се наоѓаат некои стари класици, но и модерни кандидати.

Dior J’adore
Современиот, гламурозен парфем е создаден во 1999 година. Сладок, но лесен цветен мирис со свежина на мандарина во горната нота, јасмин, слива, орхидеја и роза во срцето и со амарант, мошус и капина во трагата.

Viktor & Rolf Flowerbomb
Овој ориентален мирис носи експлозивен букет свежи и слатки ноти. Горните ноти скокоткаат слатко-свежи акорди на бергамот и зелен чај.

Цветното и раскошно срце содржи интензивен, чист јасмин Самабак, опојната роза Цидентилија, фрезија и орхидеја Катлеја, додека основата се состои од мошус и пачули. Шишето е дизајнирано од Фабиен Барон во форма на дијамантска граната, алудирајќи на самиот мирис, кој е експлозивен, софистициран и гламурозен.

Yves Saint Laurent Black Opium
Дизајниран да ја предизвика темната, рокерна страна на брендот YSL, парфемот Black Opium сигурно го постигна тоа со изгледот на шишето. Но, внатрешните ноти на кафе и ванила потсетуваат на многу жени на првите пијалоци кафе со пријателите по училиште, а некои дури и на првите парфеми што ги користеле како тинејџери.

Giorgio Armani Si
Парфемот лансиран во 2013 година е доста нов во светот на моќните парфеми, но тој многу брзо го привлече вниманието на жените и обезбеди место на оваа листа. Врвната нота на овој овошен мирис за жени е лист и пупка од рибизла, во средината се розовата мај и белата фрезија, додека основата се состои од ванила, пачули, амброксан и дрвени ноти.

Lancôme La Vie est Belle
Клучната состојка на овој парфем е ирисот, кој е опкружен со цвеќиња од портокал и јасмин. Конечната формула е резултат на тригодишна работа и 5.000 пробни варијанти. Шишето со парфем е редизајнирана верзија на класичното шише Lancôm од 1949 година.

Le Labo Santal 33
Овој дрвенест ароматичен мирис за жени и мажи се појави на пазарот во 2011 година, тој беше создаден од Франк Воелкл, а парфемот е комбинација на сандалово дрво, кардамон, виолетова, кожа, килибар и ирис.

Byredo Gypsy Water
Вуди парфемот е совршен избор за секој што не е љубител на цветни мириси. Уникатен, но не и надмоќен, тој е воодушевен од лансирањето во 2008 година. Врвот на парфемот е дрво од боровинка, лимон, бергамот и бибер. Срцето се состои од ела, тајман и корен од ирис, додека основата се состои од сандалово дрво, килибар и ванила.

Guerlain Mon Guerlain
Овој мирис спаѓа во групата мириси од ориентално-дрво, чии врвни ноти се лаванда, мандарина и бергамот. Средните ноти се богати со роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар, додека основните ноти се пачули, бензоин, сладунец, кумарин, австралиско сандалово дрво и бел мошус.

Miller Harris Scherzo
Овој цветен мирис за мажи и жени беше претставен во 2018 година, а зад него стои Матје Нардин. Врвните ноти на парфемот се артемизија и мандарина, во средината има, меѓу другото, роза и нарцис, додека основата се состои од пачули и ванила.

Escentric Molecules Molecule 01
Овој парфем за мажи и жени е наменет за loversубителите на дрвените мириси. Лансиран е во 2006 година и се состои од молекули Iso E Super кои имаат благ мирис на дрво.

Chanel No. 5
Дали некој некогаш се прашува дали овој парфем има свое место на оваа листа?

Неговата популарност се зголеми кога Мерилин Монро рече дека носела само неколку капки од овој парфем во кревет. Следуваа неколку децении обожавање на овој парфем, кој, меѓу другото, комбинира роза и јасмин со мошус, ванила и пачули.

Chanel Coco Mademoiselle
Овој мирис се отвора со светло портокалова и бергамот. Во срцето се бугарската роза, јасмин, иланг-иланг и мимоза. Основата се состои од пачули, ветивер, тонка, опопонакс, ванила и бел мошус.

Jo Malone London Lime Basil and Mandarin Cologne
Горната нота на овој мирис на цитрус е мандарина, средната е босилек, а долната нота е килибар. Тоа е најпродаваниот производ на Malо Мелоун, ладен и сигурен мирис за кој творците тврдат дека ќе ви донесе мир.

Напиши коментар