Free zone

Направете сопствена маска за сува коса и кожа: Откријте ги сите корисни ефекти на КЕФИРОТ

Покрај тоа што е исклучително здрав, може да ви помогне и при нега на коса и кожа

Веројатно сте слушнале дека кефирот е една од најздравите намирници, но можеби не сте знаеле дека може да ви помогне и при нега на сува кожа и коса.

Може да го намачкате кефирот и на целото тело, а особено им помага на луѓето кои имаат екстремно сува кожа на рацете. Најдобар ефект ќе имате доколку го користите и за надворешна и за внатрешна употреба.

Маска за лице
Натопете го кефирот по целото лице и почекајте да се апсорбира. Повторете ја постапката, сè додека не видите дека кожата повеќе не апсорбира – тоа значи дека е доволно хидрирана, па исплакнете со млака вода.

Кефир против темни кругови
Кога ќе се истакнат темните кругови околу очите, измешајте 1 лажичка лимон и 2 лажички кефир и натопете ги очните капаци.

Лимонот помага во нивното белење, а кефирот во хидратацијата. Исплакнете со млака вода кога сè ќе се апсорбира и ќе изгледате многу посвежо.

Маска за коса
Однесувајте се кон косата со маска од кефир еднаш неделно. Измешајте половина чаша кефир со две лажици маслиново масло и нанесете ја на сува коса. Држете го пакетот половина час до еден час, а потоа исплакнете го добро и измијте ја косата со шампон.

Пилинг против митесери
Сода бикарбона и кефир прават чуда против митесери. За да го направите овој домашен пилинг, измешајте половина чаша кефир со лажичка сода бикарбона. Нанесете на целото лице и посилно тријте во пределот на носот. Исплакнете добро. Маската од квасец е одлична и во борбата против митесери.

Напиши коментар