Free zone

Не можеме да престанеме да гледаме во новите iMac живописни бои

Оние малку повозрасни (или кои сакаат да гледаат постари серии) се сеќаваат како изгледаа компјутерите на „Apple“ на почетокот: тие доаѓаа во различни бои и необични форми, пред да одлучат да ја унифицираат (досадната) сива и бела боја.
За сите нас кои ги обожаваме боите, Apple вчера претстави серија нови iMac во дури седум живописни бои: има зелена, жолта, портокалова, црвена, виолетова, сина и стандардната сива.


И спецификациите покажуваат дека тие не само што се убави за око, туку се и технички добри: компјутерите вклучуваат чип „Аpple“ М1, 24-инчен ретино-екран со 11,3 милиони пиксели и над милијарда бои, 1080p Facetime камера, микрофон и шест звучници. Внатре има и 8 GB RAM и 256 GB простор.

Како што велат од Apple, овој компјутер е доволен за монтажа на 4K видеа, но и други, секојдневни активности како сурфање на Интернет.

Иако продажбата во Македонија сè уште не е најавена, цената на основниот модел во САД е 1299 долари.

Напиши коментар