Celebrity

Неверојатни жени кои го променија светот

Џејн Остин: 1775 – 1817 година

Таа имала поголемо влијание врз британската култура отколку што некогаш би можело да се замисли.

Џејн Остин започнала да пишува уште во тинејџерските денови и продолжила да го прави тоа низ целиот (иако краток )свој животен век. За жал, починала на само 41 година. Зад себе ги оставила делата : Смислата и Чувствителноста, Гордост и Предрасуди, Менсфилд Парк и Ема. Нортанџер Аби и Убедувањето беа објавени откако таа почина – и доживеаја огромен успех.

Додека беше жива, таа всушност ги објавуваше своите анонимни книги, па никој не ја познаваше како писател. Широко е прифатено дека таа никогаш не ја добила заслугата што ја заслужила сè до нејзината смрт.

Сега, нешто повеќе од 200 години откако таа почина, милиони луѓе ја носат Џејн во своите џебови секој ден. Тоа е затоа што нејзиното лице сега е на новата белешка од 10 фунти како начин да се обележи какво огромно влијание има сè уште нејзината работа денес.

Флоренс Најнтингел 1820 – 1910

Ако некогаш постоел вистински херој кој својот живот го посветил на помагање на други, Флоренс Најтингел е тоа. Родена во Италија во 1920 година, Флоренс се спротивстави на она што традиционално се очекуваше од неа, со тоа што стана медицинска сестра воен херој.

Родена е во Фиренца – што беше инспирација за нејзиното име (забавен факт!) – во многу богато семејство кое не се се согласувало со нејзината медицинска професија.

Таа се преселила во Лондон за да работи пред да добие писмо од воениот секретар во кое бара да состави тим за да одат на работа во местото наречено Крим за време на Кримската војна и да се грижат за британските војници. Ова беше прв пат на жените да им биде дозволено официјално да служат војска.

Условите таму биле ужасни. На пример, немало доволно кревети, сè било валкано, немало соодветни мијалници и насекаде имало стаорци.

Таа брзо ги натера поспособните војници да и помогнат во расчистувањето на болницата евидентно подобрувајќи ги хигиенските услови.

Флоренс Најтингел – стана позната како дама со ламбата, бидејќи носеше ламба ноќе додека ги проверуваше војниците
Таа се шеташе низ болницата ноќе за да се осигура дека на слабо војниците им е пријатно.

Марија Кири: 1867 – 1934 година

Марија Кири беше полски научник – и веројатно е една од најпознатите научници на сите времиња. Родена е во полскиот град Варшава, но подоцна се преселила во Франција каде открила неверојатно откритие што би го променило светот.

Во Франција, таа го запозна својот сопруг – човек по име Пјер, кој исто така беше научник. Заедно, тие ја градеа работата направена од претходните научници и направија откритија што ќе им донесе Нобелова награда во 1903 година.

Како да не беше доволно, Марија доби уште една Нобелова награда во 1911 година. Таа беше првата жена во историјата што ја освои.

Па, што беше ова неверојатно дело? Па, Кири направи огромни откритија за нешто што се нарекува радиоактивност. Радиоактивноста се случува кога одредени специјални хемиски елементи испуштаат енергетски честички кога ќе се расипе дел од нив наречен јадро.

Сето ова звучи прилично техничко, но преку оваа работа, Кири најавија откривање на два нови хемиски елементи.

Коко Шанел: 1883 – 1971 година

Од наука до една од најпознатите иконски брендови во светот на модата – Коко Шанел беше жена која засекогаш го смени лицето на модата.

Родена е во Франција и научила да шие од најрана возраст.

Својата прва продавница ја отвори во раните 1900-ти, започнувајќи со дизајнирање капи. Наскоро го сврте вниманието и на облеката и до 1920-тите, го лансираше својот прв парфем.

Дали некогаш сте слушнале за изреката „мал црн фустан“, исто така познат како ЛБД? Сега за тоа може да и се заблагодарите на Коко Шанел.

Таа го предводеше патот во луксузната мода и денес нејзиниот бренд – предводен од неговиот креативен директор Карл Лагерфелд – продава облека, парфеми, чанти и часовници. Скоро 100 години откако беше за прв пат создаден, Шанел No 5 сè уште е веројатно најпознатиот парфем на светот!

Сите од една продавница за капа, Шанел сега вреди милијарди фунти, па слободно може да се каже дека имала едно добро влијание!

Катарин Хепберн: 1907 – 2003 година

Катарин Хепберн со еден од главните начини на кои остави свој белег беше со промена на идејата за тоа како треба една жена да се облекува.

Во Холивуд во 1930-тите и 40-тите години на минатиот век било почесто жените да носат фустани и здолништа. Но, не, Катарин сакаше да носи панталони и стана многу позната по ова.

Таа беше исклучително независна жена и ја презеде контролата над сопствената актерска кариера – повторно, нешто што не беше многу вообичаено за жените во тоа време.

Таа еднаш рече: „Имав прилично извонреден живот, но во споредба со мајка ми и татко ми, сум тапа“.

Мајка Тереза: 1910 – 1997 година

Во септември 2016 година беше објавено дека Мајка Тереза ​​се именува како Света – па затоа таа секако заслужува место на оваа листа.

На 12-годишна возраст, Тереза ​​- која била римокатолик – одлучила дека сака да оди во Индија за да ја шири христијанската порака и да им помага на луѓето.

Така и направи. Во 1929 година, таа отпатува во Индија и го посвети својот живот на помагање на сиромашни луѓе, особено во индискиот град Колката. Таа ја опиша својата работа како Божја работа.

Додека беше таму, таа започна нешто што се нарекува Мисионери на милосрдието. Оваа група сега има илјадници луѓе во скоро 90 земји кои им помагаат на луѓето кои живеат во сиромаштија низ целиот свет.

Во 1979 година ја доби Нобеловата награда за мир за своето дело. Таа побара да се откаже големата вечера за да се одбележи ова и да им бидат дадени сите пари на сиромашните луѓе во Колката.

Се вели дека таа имала само два сопствени добра – кофа и две сари. До денес, таа е запаметена по тоа колку многу сакаше и се грижеше за луѓето.

Кралицата Елизабета Втора: 1926 година – до денес

Иако во длабока старост, нејзиното височество е неверојатно заслужено за своето место на списокот на жени кои оставиле свој белег во светот.

Таа седеше на тронот 66 години, што ја прави монарх со најдолг стаж во светот. Таа ја виде земјата низ добри и лоши времиња, како ја доживеа промената на 12 различни премиери.

Таа имаше само 25 години кога татко и почина и круната и беше пренесена на неа – и таа беше во центарот на вниманието скоро секој ден од нејзиниот живот.

Кралицата е неверојатно зафатена дама. Таа има многу важни работни места, вклучително и началник на Комонвелтот, поглавар на црквата во Англија и началник на вооружените сили.

Таа исто така треба да извршува многу исклучително важни должности како што е официјалното отворање на парламентот еднаш годишно (земјата би била во неволја ако тоа не се случи!). Таа дури успева да се вклопи во два родендени годишно.

Па, иако два родендени годишно звучи како многу забавно, не може да се негира дека кралицата работеше неверојатно напорно во текот на целиот свој живот и сигурно ја запиша историјата на британската монархија.

Опра Винфри: 1954 година – до денес

Една жена која ретко е далеку од насловните страници е медиумската легенда Опра Винфри.

Таа ја започна својата ТВ кариера кога беше само тинејџерка, станувајќи најмладата личност – и прва жена од Афро-Америка – што ги прочита главните вести на еден канал во градот Нешвил во Америка на 19-годишна возраст.

Сега, таа е една од најпознатите и најсаканите новинарки во светот.

За прв пат се прослави во 1986 година со шоуто на Опра Винфри. Се работеше 25 години пред таа да го претвори својот успех во сопствен ТВ канал – мрежата Опра Винфри.

Таа исто така заврши огромна добротворна работа, вклучително и формирање на две свои фондации и донирање милиони свои пари.

Некои луѓе сметаат дека неодамна откако одржа моќен говор на доделувањето на наградите во Америка, таа треба да се кандидира за да биде следниот претседател на САД. Дали ќе го стори тоа или не, само Опра знае.

Малала Јусафзаи: 1997 година – денес

Сега на возраст од 23 години, Малала стана една од најпознатите ученички во светот.

Како млада девојка од 11 години, пакистанскиот студент напиша анонимен дневник за тоа каков бил животот под власта на екстремната група наречена Талибанци во северо-западен Пакистан.

Во дневникот, таа зборуваше за тоа како сака да остане во образованието и за тоа како девојчињата треба да можат да одат на училиште. Талибанците сакаа да го забранат образованието на девојчињата. Многу луѓе го читаат дневникот низ целиот свет и таа стана позната по тоа што се бори за своето право на образование.

Но, ова не им се допадна на талибанците и поради напичаното во нејзиниот дневник, во октомври 2012 година, беше застрелана од нивните војници – но го преживеа нападот.

Светот беше згрозен од она што и се случи и Малала брзо ја освои поддршката на милиони повеќе луѓе.

На 14 години, таа стана најмладата личност што некогаш ја добила Нобеловата награда за мир. Кога го прими, се пошегува дека веројатно е првата добитничка која сепак се борела со нејзините помлади браќа!

Таа продолжи да освојува повеќе награди и продолжува да води кампања за правата на девојчињата низ целиот свет и да инспирира многу генерации.

Напиши коментар