Free zone

„Ние сме децата од ЗОО станицата“ – Снимена серија според познат роман

Книгата беше култна, филмот се гледаше низ целиот свет. Сега, по четири децении, „Ние децата од станицата во зоолошката градина“ постои како серијал на платформата Амазон премиер.

Кристијан Ф. Тоа е име што обележа цела генерација кон крајот на 1970-тите и раните 1980-ти. Причината беше биографската книга „Ние сме децата од зоолошката станица“ (1978).

Преку приказната за малолетничката Кристиана Фелшеринов, станува збор за судбината на младите зависници од дрога во Берлин. Книгата предизвика скандал затоа што откри како општеството ја остава својата младина на цедило.

Приказната за децата од станицата на Зоолошката градина произлезе од интервју спроведено од двајца новинари на магазинот Стерн со Кристијанa Ф. Шокантна исповест на девојка која прв пат пробала херион на 13 години, се занимавала со проституцаиј и живеела во пеколот на дрогата во околината на железничката станица близу порчуената берлинска зокошка градина .

Режисерот Ули Едел го сними филмот во 1981 година, користејќи умерено драстични детали од признанието на еден млад зависник од хероин.

Некогаш скандал, денес лектира
Книгата и филмот започнаа голема дебата во Западна Германија. Приказната за младите кои западнаа во мал криминал и проституција поради наркотични средства беше целосно спротивна на саморазбирањето на нацијата и нејзиниот повоен просперитет. „Ние децата од зоолошката станица“ безмилосно се соочивме со компанијата со своето лице.

Реакциите беа контроверзни. Додека дел од јавноста го обвинуваше општеството за неактивноста – многу од пријателите на Кристијана Ф. починаа од хероин – многумина ги критикуваа продуцентите на филмот за наводно романтизација на животот на наркоманите.

Книгата имаше извонреден успех бидејќи беше на врвот на листата на бестселери цели 95 недели – скоро две години. Филмот беше еден од најголемите германски успеси во извозот во историјата на кино, пишува Дојче Веле.

Страстите подоцна се смирија. Денес, книгата е задолжителна лектира во многу училишта. Фелшеринов избега од мочуриштето со хероин и стана главен јунак во борбата против дрогата, позната низ целиот свет.

Серијата го отсликува контрастот
Филмот на Улија Едел за стекнатата популарност, делумно може да се заблагодари и концертот на Дејвид Боуви во Берлин, кој се прикажува во дел од филмот. Неговиот хит „Херои“ беше насловна нумера на филмот. Самиот Боуви долго време се бореше со својата зависност.

Фелшеринов зборуваше и за таа амбивалентност за магазинот Вајс во 2013 година: „Тие ви се восхитуваат иако земате дрога, ако сте нешто посебно – музичар или сликар. Но, ако земате дрога и ги немате овие таленти, се сметате за бескорисен за општеството “.

Сега, „Ние сме децата од станицата кај зоолошката градина“ е прикажано на старата, но и на новата публика преку платформата „Амазон премиер“, а главната улога ја игра австралиско-австриската актерка Јана Мекинон.

Оваа серија ниту го фали, ниту го осудува модерниот, брз рез што го симболизира дејството на психоактивните супстанции. Тоа само го покажува контрастот помеѓу чувството на досада што ја поттикнало Кристиана да пробаат дрога и паралелниот свет што делува како прибежиште.

Напиши коментар