Celebrity

Објавена венчаницата на Меган и Хари, еве кога навистина се венчаа (фото)

Британските медиуми ја објавија венчаницата на Меган Маркл и принцот Хари, на кој официјалниот датум за венчавка е 19.05.2018 година, односно денот на кралската венчавка.

Имено, Меган во интервју за Опра Винфри изјави дека таа и Хари всушност се венчале три дена пред кралската церемонија, која ја следел целиот свет.

Таа рече дека на таа приватна церемонија не биле присутни членови на нивните семејства, туку само тие и свештеникот. Меган тогаш откри дека на свадбениот чаршав што виси на ѕидот од нивниот дом, стои датумот на приватната церемонија, а не датумот на кралската венчавка.

„Извинете, но Меган е очигледно збунета и очигледно дезинформирана. „Тие не се венчаа три дена порано пред надбискупот во Кантербери“, изјави за „Сан” Стивен Бортон, поранешен началник на канцеларијата во матичната служба.

„Посебната дозвола што им помогнав да ја обезбедат им дозволи да се венчаат во капелата Свети Џорџ во Виндзор, а она што се случи таму на 19 мај 2018 година и што го видоа милиони луѓе ширум светот беше официјална венчавка признаена од Црквата и законот . „Она што претпоставувам дека го сториле е да сменат некои едноставни завети што можеби ги напишале самите и ги кажале пред надбискупот – или најверојатно, станува збор за обична проба“, рече Бортон.

„Тие не можеа да се венчаат во Нотингем Котиџ, бидејќи тоа не е овластено место и немаше доволно присутни сведоци. Не можете да стапите во брак со само три присутни лица. Тоа не е валидна церемонија. Мислам дека војвотката е збунета. „Било која потврда за вашите завети која ви стои наѕидот не може да се смета за официјална потврда на венчавка“, нагласи тој.

Напиши коментар