Free zone

Омилената раса на кучиња ја открива вашата личност – која е вашата ?

Кучето отсекогаш било најдобар пријател на човекот, па не е изненадувачки што ова животно е најчестото милениче. Но, дали знаевте дека изборот на одреден вид куче кажува многу за вас и вашиот карактер?

Ние ги издвоивме најпопуларните раси, па ако го препознаете омилениот меѓу нив, може да откриете нешто за себе …

Булдог
Овој тип на куче е многу решителен, упорен и не се откажува од она што ќе науми. Сопствениците на булдог се срдечни и сакаат да се смеат, но многумина исто така ќе речат дека се тврдоглави.

Тие се многу упорни и методични во извршувањето на поставените обврски и задачи. Тие се романтични и чувствителни.

Териер
Тие се енергични весели и разиграни кучиња. Љубителите на териер се многу флексибилни и прилагодливи луѓе кои лесно ги извршуваат сите задачи во животот.

Тие се многу храбри, конкурентни и сакаат предизвици. Тие се зборлести и дружељубиви и имаат одлична смисла за хумор.

Лабрадор и ретривер
Овие раси се многу дружеубиви, добри и стабилни по карактер. Фановите на оваа група кучиња го ставаат семејството на прво место и се многу грижливи луѓе со кои е лесно да се живее и да се испланира заеднички живот.

Тие сакаат да се дружат и да ги нарекуваат социјални пеперутки. Тие се искрени и срдечни.

Бигл
Овој тип на куче е многу енергичен, лојален. Нивните сопственици се многу отворени и љубопитни луѓе кои со нетрпение очекуваат нови животни предизвици и искуства.

Тие се добри пријатели и секогаш е пријатно и забавно во нивно друштво, но понекогаш можат да бидат и палави.

Минијатурни раси
Таканаречените раси на кучиња „играчки“ како пудли, пинцери и чивава се многу интересни и забавни. Сопствениците на овие раси се весели луѓе кои се украсени со лојалност и искреност.

Тие сакаат да патуваат и да се дружат и ќе поминат добро во секоја ситуација. Тие се многу уредни и организирани и секогаш водат сметка за својот изглед.

Боксер
Енергична и силна раса на кучиња на која никогаш не и е здодевно. Фановите на оваа трка го живеат животот во целост и се многу весели и разиграни.

Тие се секогаш во движење и во акција и многу лесно стекнуваат нови пријатели. Среќни се луѓето со кои нема досада.

Кокер Шпаниел, Кинг Шерлс Шпаниел и Шпаниел Бретон
Овие се многу позитивни и нежни раси. Фановите на овие кучиња се многу срдечни, чувствителни и имаат доверба. Тие водат бурен животен стил во кој секогаш наоѓаат време за семејството.

Поинтери, Вајмарски птичар и Сетер
Многу топли и пријателски раси на кучиња. Убителите на овие прекрасни животни се физички многу активни и уживаат во многу активности во природа.

Тие се многу интелигентни и храбри луѓе, па затоа е лесно да ги мотивирате и расположите. Тие сакаат предизвици и се плашат од досада и монотонија.

Германски, швајцарски, белгиски овчар
Тие се многу силни и лојални раси. Љубителите на овие кучиња се вистински и искрени пријатели. Тие се верни партнери и луѓе од доверба. За луѓето за кои се грижат и сакаат, тие се подготвени на сè.

Ротвајлер
Храбра и лојална раса. Сопствениците на ова куче се полни со самодоверба. Тие се вистински пријатели и добри партнери.

Тие се мирни и малку пасивни, но доколку се најдат во непријатна ситуација, реагираат многу брзо и нагло, па може да се каже дека се „краток осигурувач“.

Мопс
Оваа раса се нарекува мали кловнови во светот на кучињата. Луѓето кои ги сакаат се весели и позитивни луѓе.

Тие сакаат да бидат во друштво, уживаат во релаксација, гушкање и внимание. Тие се опишани со искреност, но со луѓе кои одговараат на нивниот карактер и однесување.

Доберман и Бокерон
Лојални и одлучни кучиња со силен карактер. Луѓето кои ја сакаат оваа раса се многу организирани и сакаат да работат според планот и редот. Тие се вредни и секогаш ги постигнуваат своите цели, но на префинет и многу софистициран начин.

Сибирски хаски
Енергични и позитивни кучиња. Сопствениците на оваа раса се љубители на спортот и активностите, без разлика дали тие самите учествуваат во тоа или навиваат од фотелјата на топол дом.

Понекогаш тие имаат многу силни ставови што ги прави да изгледаат тврдоглави, но всушност тие се многу чувствителни луѓе.

Бичон, Ши цу, Ласо апсо и Малтезер
Семејно-пријателски кучиња. Луѓето кои ги сакаат овие раси се чувствителни, сакаат контакт со луѓето и многу внимаваат на нивниот изглед.

Тие се самоуверени и знаат што сакаат. Тие сакаат да се дружат со семејството и пријателите и секогаш ќе бидат достапни за нив.

Мешани раси
Иако нивните карактери се многу различни, мешаните раси се генерално многу позитивни.

Сопствениците на ваквите кучиња се луѓе со отворен ум, многу грижливи и позитивни. Тие не се замараат со големи планови и неважни работи и уживаат во она што животот го нуди.

Тие сакаат да поминуваат време со пријателите и луѓето што ги среќаваат. Тие имаат големо срце и секогаш се подготвени да помогнат.

Напиши коментар