Free zone

Оризова вода за нега на коса: јапонската тајна на убава, силна и густа коса без расцветани врвови

Таа една состојка за убавина што го менува животот.

Многу современи производи за нега на коса сè повеќе содржат екстракти од ориз во нивните рецепти и стануваат сè попопуларни на Запад.

Старата јапонска традиција за употреба на оризова вода за нега на убавина се нарекува ју-су-ру.

Оваа вода, богата со скроб, формира посебен заштитен слој на површината на косата. Ова на косата ѝ дава дополнителна сила, ја подобрува хидратацијата и го намалува разлетувањето на краевите.

Оваа вода содржи и многу антиоксиданти, минерали и аминокиселини.

Антиоксидансите се од витално значење за здравјето на косата, бидејќи ги неутрализираат слободните радикали кои најмногу ја оштетуваат.

Минералите и аминокиселините можат да помогнат бојата да се задржи подолго на обоената коса.

Активната состојка инозитол помага во обновување на оштетената коса.

Оризовата вода има извонреден ефект врз скалпот.
Ја стимулира хидратацијата, поради што се додава во разни навлажнувачи. И не заборавајте дека здравиот скалп – е основен услов за здрави корени и раст на косата.

Оризовата вода треба да се користи редовно, исто како што користите регенератор.

Кога ќе ја измиете косата, исплакнете ја со влажна вода од ориз и оставете ја да делува од 5 до 10 минути, а потоа исплакнете ја.

Доколку сакате и имате потреба, слободно можете да го користите регенераторот потоа.

Рецепт за оризова вода:
Измешајте еднакви количини ориз и вода на собна температура.

Оставете го во садот додека водата не добие млечна, кремаста боја.

Исцедете ја водата и користете ја во согласност со горенаведените упатства.

Подоцна можете да го користите оризот во кујната, за да подготвите храна.

Напиши коментар