Free zone

Осум најдобри природни антибиотици

Антибиотиците се фармаколошки агенси кои можат целосно да ги уништат патогените микроорганизми или да го запрат нивниот раст или размножување без значително оштетување на организмот домаќин. Современата медицина силно се потпира на употребата на такви хемиски агенси во борбата против голем број на заразни болести. Од друга страна, во народната медицина, храната што е природен антибиотик се користи за оваа намена со векови.

Многу е важно да се спомене дека овие намирници не се замена за антибиотици препишани од лекар. Тие имаат антибиотички својства, но во никој случај не се на исто ниво со медицински и насочени препарати. Тие можат да го спречат или олеснат воспалението и да го зајакнат имунитетот, но ако се борите со воспаление, задолжително консултирајте се со доктор.

Лук
Се покажа дека хемиските соединенија во лукот, вклучително и алицинот, покажуваат антибактериска активност. Лукот се користел со векови во борбата против заразни болести, а неговото антибактериско дејство за прв пат било опишано во средината на 19 век. Лукот е најефикасен кога се консумира суров и малку сецкан. Имено, кога ситно ќе го исецкаме, од него се ослободуваат ензими кои се претвораат во споменатиот алицин, а можеме да го додадеме во сирење, сосови и слично.

Но, ако не можете да го поднесете мирисот и вкусот на лукот, тој може да се најде и на пазарот во форма на прав, масло, екстракт и таблети.

Кромид
Кромидот е вообичаен додаток на сосови, супи и разни други јадења, а содржи силни флавоноиди кои делуваат како антибиотици.

За да ја зголемите неговата ефикасност, добро е да го исечете и да го оставите да стои неколку минути, исто како и лукот. Ова ќе го зголеми лачењето на фитонутриенти, што го прави кромидот еден од природните антибиотици.

Масло од оригано
Маслото од оригано е едно од најмоќните антибактериски есенцијални масла бидејќи содржи карвакрол и тимол, две антибактериски и антифунгални соединенија. Студиите покажуваат дека маслото од оригано е ефикасно против многу клинички соеви на бактерии, вклучувајќи ги ешерихија коли и псевдомонас аеругиноза.

За да користите масло од оригано како природен антибиотик, можете да го мешате со вода или кокосово масло. Сепак, треба да бидете претпазливи затоа што станува збор за многу силно масло, па затоа никогаш не треба да користите повеќе од една до две капки на ден, најмногу 14 дена.

Мед
Медот е обично првата храна по која посегнуваме кога сме болни. За да се произведе околу еден килограм мед, пчелите мора да слетаат на цвет околу 100 000 пати. Притоа, треба да се направи разлика помеѓу цветен мед и шумски мед. Цветниот мед потекнува од цветен нектар, додека шумскиот е направен од слатки материи што ги собираат пчелите заедно со нектар на дрвјата. Шумскиот мед е генерално со послаб квалитет, потемен и има повеќе минерали од варијантата на цвеќето.

Докажано е дека медот, пред се, цветниот мед, го зајакнува имунитетот, го подобрува варењето на храната, ја подобрува регенерацијата на ткивата, има антибактериски својства и го забрзува отстранувањето на токсините од телото.

Јаболков оцет
Оваа ефтина храна често се користи за слабеење затоа што го забрзува метаболизмот и има антибиотски својства. Се добива со ферментација на свежи јаболка, содржи голем процент на етаноична и јаболкова киселина, витамини, минерали и аминокиселини и бета-каротен.

Често се препорачува да се пие во чаша вода со додавање на мед, но ако, поради вкусот на лажица јаболков оцет стопен во чаша вода, тоа не е опција, едноставно додајте го на салата

Ѓумбир
Ѓумбирот има силни антиинфламаторни и антибактериски својства. Бројни студии покажаа дека помага во спречување на грип и настинка и има многу корисен ефект врз дигестивниот систем. Обично се користи за правење чај, а може да го додадете и свежо изрендан во јадења. Сепак, имајте на ум дека неговиот вкус е многу интензивен, па затоа треба да обрнете внимание на количината.

Рен
Суровиот рен може да помогне во спречување и лекување на синусни инфекции, инфекции на мочниот меур и инфекции на кожата. Рајн содржи висока содржина на сулфур, за што е докажано дека делува како антибиотик. Ренот ги елиминира паразитите од дигестивниот систем и го стимулира имунолошкиот систем и го зголемува нивото на белите крвни клетки.

Куркума
Егзотичната куркума има силно влијание врз целото тело и може да се додаде како зачин во сосови, рижото и многу други јадења. Куркумин, главната активна состојка на куркумата, има силни антиинфламаторни и антиоксидантни својства. Може да ги ублажи симптомите на грип и настинка и да ја подобри работата на нашите клетки.

Напиши коментар