Celebrity

Никој не може да им одолее – ова се најголемите заводници на кои светот се сеќава

Што ги прави жените заводливи? Магнетна привлечност, убавина, изглед или насмевка полна со самодоверба? Сето тоа и нешто повеќе. Овие се најголемите заводници според мислењето на многумина.

Потребна е и доза на мистерија, харизма, храброст. Режисерите од златниот период на Холивуд би рекле дека тоа е комбинација на шарм и гламур што е карактеристична само за ретки девојки. Европските режисери би издвоиле единствена природна убавина придружена со смелост и харизма.

Секоја на оваа листа е вистинска убавица и секако доказ дека постои безвременска убавина.

1. Клаудија Кардинале

Италијанската убавица, која денес има 82 години, е родена во Тунис. Во својата младост беше прогласена за најубава Италијанка во Тунис, но влезе во светот на филмот на 20-годишна возраст и беше забележана по нејзината прва улога. Има глумено во бројни филмови, добитник е на бројни награди.

Кога имала 20 години, го запознала филмскиот продуцент Френк Кристалди. Како што и самата рече, тие направиле свадбена веселба, но никогаш не се венчале.

Подоцна имаше краток брак, но љубовта на нејзиниот живот беше режисерот Паскал Сквитери, со кого беше во брак 42 години, сè до неговата смрт во 2017 година.

“Никогаш не верував дека скандал придонесува за актерска кариера. Никогаш не се открив себеси или моето тело во филмовите. Мислам дека мистеријата е важна”, рече таа еднаш во едно интервју. „Лос Анџелес Тајмс“ ја прогласи за една од најубавите актерки на сите времиња.

2. Ава Гарднер

Поради својот талент, но и нејзината убавина, Ава Гарднер беше една од водечките актерски sвезди во 50-тите години на минатиот век, а во 1999 година Американскиот филмски институт ја прогласи за една од најголемите женски актерски легенди на сите времиња.

Веднаш штом пристигна во Лос Анџелес, го запозна актерот Мики Руни со кого се омажи во 1942 година како 20-годишник. Бракот не траеше и тие се разведоа следната година поради неговата склоност кон коцкање и жени. И следниот брак, со џез музичар, траеше само една година.

Нејзиниот трет и последен брак бил со Френк Синатра, од 1951 до 1957 година. Таа во својата автобиографија рече за него дека тој е љубовта на нејзиниот живот, а Френк Синатра се разведе од сопругата Ненси заради Ава.

Во тоа време, Синатра беше распнат од медиумите и јавноста затоа што ја остави својата сопруга Ненси заради фаталната Ава, а токму Ава го искористи своето влијание за Френк да добие улога во „Од тука до вечноста“, што го оживеа и како актер и како пејач.

“Невозможно е да си со Френк. Како да си со жена. Тој е толку нежен. Како да се плаши дека ќе ме скрши како вазна ако ме допре”, се довери Ава Гарднер еднаш, но таа остана пријателка со Френк до крајот на нејзиниот живот.

Таа исто така беше во пријателски односи со Хауард Хју, кога рече дека никогаш не била заљубена во него, но дека била дел од нејзиниот живот веќе дваесет години, а по разводот со Синатра, се преселила во Шпанија каде се спријателила со Ернест Хемингвеј.

Кога била со него во неговата вила во Хавана, таа пливала во базен костим за капење. Наводно Хемингвеј побарал водата од тој базен никогаш да не биде заменета.

3. Брижит Бардо

Најпозната по портретирањето на сексуално еманципирани жени и хедонистичкиот начин на живот, Брижит Бардо беше една од најголемите сексуални симболи на 50-тите и 60-тите години на минатиот век. Иако се повлече од шоу-бизнисот во 1973 година, таа сè уште важи за икона на поп-културата.

Родена и порасната во Париз, таа се здоби со меѓународна слава на 23-годишна возраст со филмот „И Бог ја создаде жената“. Симон де Бовоар исто така напиша есеј за неа, „Синдромот на Лолита“, опишувајќи ја како „локомотива на историјата на жените“.

Таа се повлече од светот на шоу-бизнисот на помалку од 40 години, а дотогаш веќе имаше снимено 47 филмови и 60 песни.

Таа се омажи четири пати. За прв пат, на 18-годишна возраст, за режисерот Рожа Вадим. Тие беа во брак пет години, па дури и после тоа останаа пријатели и соработуваа на проекти. Причината за разводот била нејзината врска со двајца мажи.

Била во врска со разни актери, а од вториот брак со еден од нив, имала син, кој пораснал со семејството на нејзиниот сопруг и со кој воспоставила врска само во тинејџерските години.

Третиот брак беше со германски милионер, но исто така траеше две години. Нејзиниот живот беше обележан со бројни и краткотрајни врски со актери, музичари, како и нервен слом и употреба на таблети.

Нејзиниот последен брак продолжува денес, со Бернард Д’Ормал, за кого се омажи во 1992 година

4. Мерлин Монро

Како и Брижит Бардо, и Мерилин Монро беше една од најпопуларните секс симболи во 1950-тите и 1960-тите. Играјќи во комедиите „Секси русокоса“, таа стана симбол на сексуалната револуција.

Десет години беше најбарана и најплатена актерка во Холивуд и нејзините филмови заработија над 200 милиони долари (денешниот еквивалент би бил две милијарди долари), сè до нејзината смрт во 1962 година.

Нејзиниот приватен живот привлече големо внимание. Таа се бореше со зависност, проблеми со исхраната и нејзините бракови со бејзбол sвездата Џо Ди Маџо и писателот Артур Милер ги исполнуваа колумните на весниците. Двата брака завршија со развод.

Таа почина на 36-годишна возраст во нејзиниот дом во Лос Анџелес.

5. Моника Белучи

Италијанската актерка ја започна својата кариера најпрво како модел и брзо се проби до Холивуд благодарение на нејзината убавина, харизма и сензуалност.

Поради својата убавина и „бујните облини“, таа се смета за еден од најголемите секс симболи досега.

Зад себе има два брака. Прво се омажи за италијанскиот фотограф Клаудио Басо, но тие се разведоа по неколку месеци. Таа се омажи за францускиот актер Винсент Касел во 1999 година и има две ќерки со него. Тие се разведоа во 2013 година.

Ретката комбинација на совршено лице и волшебно тело и донесе титула секс симбол. Генерално важи за една од најубавите жени на сите времиња.

“Убавината е хендикеп ако сте глупави. Ако сте паметни и знаете како да ги користите, тогаш тоа е предност. Се чувствувам добро и пријатно во моето тело. Не затоа што сум убава, туку затоа што ме сакаат. Знам многу убави луѓе чиј живот е ужасен. „Имам прекрасно семејство“, рече еднаш Моника.

Напиши коментар