Free zone

Отстранете ја шминката на сосема природен начин користејќи намирници што ги имате дома

Секојдневното шминкање бара добра нега на лицето.

Бројните средства за отстранување шминка се или скапи или несоодветни, а исто така можат да предизвикаат алергии.

Постојат неколку начини на кои можете да ја отстраните шминката на сосема природен начин.

Бадемово масло – Богато е со витамини А, Б1, Б2, Б6 и Е, затоа го олеснува отстранувањето на токсините од телото. Особено е погоден за чувствителни очи. Нанесете бадемово масло со памукче на лицето, оставете го да делува неколку минути, а потоа исплакнете со вода или извадете го со чај од камилица. Овој начин на отстранување на шминка е многу популарен кај Французинките.

Краставица и млеко – Краставицата како една од најкористените состојки на сите креми и производи за нега на лице може да биде подеднакво ефикасна во комбинација со млеко. Краставицата изрендајте ја или изгмечете ја, додадете 0,5 дл млеко и зовријте. По 10 минути, откко ќе се излади, нанесете ја смесата на памук и исчистете го лицето. Овој третман го забавува стареењето, ги намалува брчките и и дава сјај на кожата.

Маслиново масло – Помасно е од бадемовото масло, ги намалува брчките околу очите и се користи како средство за отстранување шминка со нанесување масло на памучна волна.

Банана и млеко од соја – Нанесете мешавина од една банана и една лажица млеко од соја на лицето и оставете го да делува десетина минути, а потоа исплакнете со топла вода.

Масло од рузмарин – Особено е погодно за отстранување на кармин, а притоа не ги суши усните. Тоа е идеално за мрсна кожа и исто така ги отстранува акните и мозолчињата.

Напиши коментар