Celebrity

Рецептот на една од најубавите жени во светот – Кејт Мос и нејзиниот третман за беспрекорна убавина

Кејт Мос, eден од најпознатите модели на сите времиња, не се експонираше премногу во медиумите за време на нејзината повеќедецениска слава, а својот интимен живот го држеше што подалеку од очите на јавноста.

Без разлика дали станува збор за карантинот и периодот на изолација, или Кејт едноставно реши да се отвори и да им открие некои свои тајни на фановите, таа во последно време е чест гостин на кај различни медиуми, а неодамна со сите ја сподели тајната на нејзината негувана кожа.

Ова се само некои од тајните за нега на кожата што ги сподели со сите, а нејзините рутини за убавина се повеќе од едноставни и составени од многу мал број производи, бидејќи, како што вели, нема трпение да седи пред огледалото со часови.

Вложете во хидратантна крема

Кејт многу добро знае колку само една квалитетна хидратантна крема може да ја промени кожата, па истакнува дека никогаш не штедела на овој производ.

Се разбира, најскапата опција не мора секогаш да биде најдобра за вашата кожа, затоа треба да го тестирате производот пред да го направите дел од рутината за нега на кожата.

Моделот не се воздржува од употреба на кремот, затоа, покрај тоа што се нанесува веднаш наутро на свежо исчистена кожа, таа го користи и ноќе, комбинирајќи го со некои од хидрантните масла.

На овој начин, таа ја прави вашата кожа посвежа и посјајна и останува хидрирана подолг временски период.

Дајте посебен третман на вашата кожа

Третманите за лице не мора да вклучуваат одење на козметичар, особено денес кога индустријата за нега на кожа нуди низа производи со кои можете да и дадете на вашата кожа вистински третман дома.

Откријте со кој проблем долго време се бори вашето лице и пронајдете производи кои успешно го решаваат, така што ќе можете да си пружите малку спа-искуство секоја недела.

Заштитете ја кожата од сонцето

Секој ентузијаст за нега на кожа знае дека заштитата со заштитен фактор мора да биде дел од вашата дневна нега и дека никогаш не треба да бидете изложени на сонце без неа.

Славната манекенка е свесна за тоа и со години избегнува сончање, а секој ден користи препарати за кожата, чиј заштитен фактор е најмалку 50.

Иако кога беше помлада, таа обожавала сончање по неколку часа и многу често го посетувала солариумот со цел да има што е можно потемен тен, годините на изложување на сонце секако носат последици, па брчките почнаа да и се појавуваат на лицето многу рано.

Од тој момент, таа никогаш не ја напушта куќата без да нанесе заштита на лицето, но исто така и на вратот и рацете.

Напиши коментар