Celebrity

Се емитуваше документарниот филм за Бритни Спирс: Како поп-sвездата стана жртва на нејзиниот татко, медиумите и судот

Во едночасовниот документарец на Њујорк Тајмс се појавуваат луѓе кои никогаш порано не зборувале на оваа тема.

Да не беше тажно, животната приказна на Бритни Спирс веројатно ќе беше една од најфасцинантните во светот. Таа се прослави како мало девојче, учествувајќи во локалната програма за таленти „Star Search“. Нејзините родители Џејмс и Лин Спирс беа убедени дека нивната ќерка ќе стане голема sвезда – затоа заминаа во Њујорк со воз, бидејќи немаа пари за авион. Таму, тогаш непознатата Бритни, сними неколку демо песни, се претстави со издавачки куќи и – „ закачи хит“ . Во ерата на бендовите, таа успеа да ја раздрма музичката сцена со хитот „ Baby One More Time “  и да влезе во историјата на поп културата.

Но, сето тоа го знаеме. Како што знаеме, таа веќе 13 години е под грижа на нејзиниот татко, кој наместо неа донесува одлуки – приватни, деловни, животни. Бритни Спирс се побуни во декември 2019 година, кога сè запре – Бритни не сакаше да настапува, да снима, да е во јавност сè додека нејзиниот татко управува со нејзиниот живот и финансии и плаќа многу за тоа – покрај месечните примања, според законот поседува и 1,5% од нејзината заработка. Нејзиното богатство се проценува на 60 милиони долари, во моментот.

Затоа Њујорк Тајмс реши да истражува подлабоко и да открие преку едночасовен документарец – кој ја „ наседна “ Бритни Спирс. Адвокатите, папараците, соработниците и навивачите, сите тие зборуваа пред камерата. Семејството и адвокатите на пејачката одбија да учествуваат, додека остана непознато дали Спирс ја добила поканата за учество или не.

Поголемиот дел од филмот е посветен на објаснување на правниот концепт на судско старателство, под кој обично се ставаат постари и немоќни лица. Постојат суптилни докази дека ваквиот начин на управување на пејачката најмногу одговара на нејзиниот татко. Џејми Спирс е опишан како човекот на кој парите најмногу му значат – неговата прва изјава беше дека неговата ќерка ќе биде „толку богата што ќе му купи брод“.

Адвокатот Адам Стрејсанд, кој тесно се занимава со случаи на старателство, откри дека ја запознал Бритни во јануари 2008 година, во хотел во Лос Анџелес, кратко откако таа била задржана во психијатриска установа. Потоа му рече дека  ѝ  е јасно дека не може да избегне старателство, но дека не сака нејзиниот старател да биде нејзиниот татко. Судот тогаш му забрани на Стрејсенд да ја застапува Спирс затоа што наводно не можела сама да побара совет – барем така велат медицинските документи, до кои никој немал пристап до денес. На Бритни  ѝ беше доделен адвокат Самуел Д Ингам Трети, кој од тогаш ја застапува. Во последните 4 години, пејачката му платила 2 милиони долари, иако не го избрала.

Документарецот исто така покажа колку е лицемерен светот, а жртва на тоа лицемерие беше Бритни. Медиумите создадоа секс икона од неа, а потоа се обидоа да ја уништат поради тоа. Типичен пример за мизогинија во кое опчтеството потона. Таа го носеше товарот на славата на своите раменици, контрадикторност во јавноста што на крај многу ја чинеше: се облекува секси, но се однесува како девица и никогаш, но никогаш, не зборува и не ја искажува својата позиција. Можете ли да замислите жена да биде осудена денес за нејзиниот физички изглед? Секако дека можете, но не на начинот на кој Бритни беше осудена. Од раскинувањето со Џастин Тимберлејк, каде се сметаше дека е неверна девојка, преку прашање на прес-конференцијата „дали е девица“ (како да треба се однесува на некого?!) и осуда дека таа е лоша личност затоа што е фотографирала „гола“ и покрај тоа што таа тоа не го иницирала.

Филмот предизвика лавина од коментари и извинувања од јавни личности: првиот што погоди е сигурно Тимберлејк, чиј коментари секако ја погодувале Бритни во тоа време.Тука е и водителката Дани Соер и нејзиното неславно интервју од 2003 година, во кое буквално ја расплака тогашната млада поп sвезда со прашање за Тимберлејк.

Филмот исто така покажува колку малку луѓето ги памтат добрите дела. Сите се сеќаваат на нападот со чадор врз папараците, но ретко кој се сеќава на нападите на папараците врз Бритни. Орди мажи и жени ја следеа низ целиот Лос Анџелес, до тој степен што не можеше да го запре автомобилот, а камоли да излезе од него. Токму папарацото кого го „нападнала“ се обидел да се оправда себе си и своите колеги, велејќи дека Бритни секогаш соработувала со нив и дека не им е јасно дека не сака да биде фотографирана. Не добивме одговор на новинарското прашање „А што е со онаа кога таа ви рече дека не сака да ја следите“.

За жал, филмот не дава конкретни одговори и конкретни решенија за проблемот во кој се наоѓа Бритни. Без разлика дали е заробена, дали е свесна што се случува и дали го поддржува движењето #FreeBritney, засега не знаеме, бидејќи не постои експлицитна потврда дека знае за ништо од ова. Фановите се обидуваат да поврзат емотикони, зборови, фотографии и видеа од нејзиниот Инстаграм и да направат луди теории на заговор од него, но решението не лежи во тоа.

Решението, или почетокот на тоа, лежи во разговор на јавен простор, барем до степен до кој нема да ја загрозуви Бритни и нејзиното здравје. Единствениот пат кога нејзиниот татко дозволи да се зборува за старателство беше во документарецот на МТВ во 2008 година, За The Record, во кој Бритни низ солзи открива како се чувствува.

„Да не беа забраните под коишто моментално се наоѓам, со сите адвокати и лекари и луѓето кои ме анализираат секој ден – да не беше тоа, ќе се чувствував толку слободно и ќе се чувствував како себеси, ” таа рече.

„Тие го слушаат она што сакаат да го слушнат, не го слушаат она што јас им го кажувам. Тоа е тажно. Тажна сум.”

Второто рочиште за нејзиниот правен статус ќе се одржи на 11 февруари. Тогаш светот ќе знае дали конечно, 13 години подоцна, нејзината желба ќе биде исполнета: таткото на Џејми Спирс да не биде нејзин старател. Толку ѝ  должиме.

Напиши коментар