Free zone

Сензационални патувања кои можат да ви ја разубават Новата 2021 година

Се надеваме дека 2021 година, што се однесува до патувањата, ќе биде подобра. Годината 2020 беше тешка, па на сите ни треба сериозен одмор.

Иако во моментов не е дозволено патување, сепак можете да планирате однапред за остатокот од 2021 година. Затоа, средите го тој список и означете ги со ѕвезичка најневеројатните дестинации во светот.

 1. Комбинирајте ги Рио, Игуазу и Буенос Аирес
  „Бедна, сиромашна Нијагара! Тоа е она што Еленор Рузвелт, тогашната прва дама на САД, воодушевено го кажала за јужноамериканските водопади во Игуазу. И не е ни чуди, затоа што овие степенасти катаракти се најголемите коишто постојат на Земјата, долги 2,7 милји.

Во Рио де Женеиро, ќе ја видите плажата Копакабана и ќе се возите до статуата на Христос, пред да се потопите во сцените на танго, фудбал и бифтек во Буенос Аирес.

 1. Шри Ланка
  Контики – чии турнеи, за мали групи, се наменети за оние на возраст од 18 до 35 години – дебитираше во ајурведскиот велнес рентариум во Шри Ланка, во траење од три дена. Вклучувајќи јога на плажа, третмани и час по здраво готвење, а домаќините се овластени терапевти.

За тоа време, патниците ќе го видат забот на Господ Буда, ќе се сретнат со слоновите, ќе вкусат чај, ќе го видат приморскиот град Гале и ќе го посетат проектот за зачувување на желките.

 1. Малдиви
  Заменете ја пеколната 2020 година со небесните Малдиви во 2021 година. Овој архипелаг е крунисан како „водечка дестинација на светот“ на неодамнешните Светски награди за патувања, а се состои од тропски атоли, ограничени со брегови со бел песок и корални гребени.

На еден особено богат атол се наоѓаат Еmerald Maldives – што е само по себе „Водечко ново одморалиште“ на истата церемонија – домаќин на сите гости по истата инклузивна цена.

Иако цените изгледаат високи, факт е дека вклучуваат – неограничено јадење во четири ресторани, сите пијалоци, мини барови, спортови на вода, тенис, патувања со брод околу делфини – освен што се покриени спа-третманите, значи дека навистина можете да се опуштите.

 1. Австралија
  Поради својата оддалеченост, Австралија претставува голема желба на сите љубители на патувањето.

Постојат многу причини да се посети оваа дестинација: на пример, на воведно двонеделно патување, можете да се упатите кон густиот Сиднеј – неговиот познат хоризонт со Операта и Harbour Bridgeom – пред да го посетите култниот Улуру, како и Големиот корален гребен.

Исто така, ако обожавате авантури, започнете авантура со крстарење низ вода полна со крокодили и обиколка на винарии.

 1. Кенија
  Ако сте љубители на сафари, тогаш ова место е добро од две причини – прво: Националните паркови Масаи Мара и Амбосели ќе бидат празни поради сегашната пандемија и второ: Амбосели – огромната област со мочуришта – беше сведок на зголемување на бројот на слонови-бебиња во 2020 година.
 2. Планина Килиманџаро
  „Ќе го сторам тоа еден ден. Ако некогаш сте ветиле дека ќе го преминете највисокиот врв во Африка, можеби 2021 година е вистинското време да го сторите тоа. Во нормално време, милиони луѓе ја минуваат оваа рута секоја година. Тука ќе наидете на прашума, алпска пустина, глечери и кампување.

Напиши коментар