Free zone

Што ќе се случи со вашето тело ако пиете какао секој ден

Какаото не само што е вкусно кога се пие, туку е корисно и за здравјето.

1. Ги зајакнува крвните садови
Какаото помага во стабилизирање или намалување на крвниот притисок, ги зајакнува крвните садови и го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Лекарите ве советуваат да не пиете повеќе од две чаши какао на ден, бидејќи овој вкусен пијалок содржи шеќер и заситени масти. 2. Помага во закрепнување на мускулите
Научниците докажаа дека по употребата на какао, мускулите на спортистите закрепнуваат побрзо. Пијалокот содржи протеини кои се потребни за обнова на мускулите, јаглехидрати и ја заменуваат енергетската резерва на мускулното ткиво. И млекото компензира за снабдување со вода и разни јони на калиум, калциум и магнезиум. 3. Го подига расположението
Какаото и чоколадото се многу корисни за активна ментална или физичка работа и многумина ги нарекуваат одлични антидепресиви. Ако испиете чаша какао наутро, овој пијалок ќе ви даде енергија и ќе ве поттикне. Вечерта, какаото може да послужи како пијалок за ослободување од стрес и замор. 4. Ја подобрува меморијата
Флавоноидите, кои содржат какао, можат да го намалат ризикот од деменција и директно да влијаат на структурата и функцијата на мозокот. Овие соединенија ги штитат невроните на мозокот од оштетување и го подобруваат метаболизмот и меморијата.
5. Помага во борбата против дебелината

Американски истражувачи открија интересен факт: и покрај фактот дека какаото има повеќе калории отколку чајот или кафето, тоа не доведува до дебелеење.

Факт е дека дури и мал дел од овој пијалок предизвикува чувство на ситост, па ќе јадете помал оброк после шолја топло какао бидејќи спречува прејадување.

Напиши коментар