After Midnight

Што најмногу ги привлекува момчињата

Кога станува збор за привлечноста на спротивниот пол, сите рационални објаснувања престануваат да бидат валидни и работата станува комплицирана.

Всушност, едно е сигурно, а тоа е дека привлечноста е главно поврзана со хемијата што се создава. И колку и да се разликуваат вкусовите, сепак момчињата се согласија во категориите подолу.
Откриваме што ги привлекува момчињата како магнет.

Гласот и начинот на зборување
Мажите генерално преферираат помеки гласови, како оној што го имаше познатата Мерилин Монро, чиј глас се смета за совршен затоа што зрачи со женственост, младост, привлечност. Мажите не сакаат пискави гласови, ниту оние кои се премногу длабоки и груби.

Друга студија исто така покажа дека мажите претпочитаат начин на зборување сличен на нивниот, во смисла на изговор и интонација. Тие исто така откриваат колку сакаат кога жената ги слуша кога зборуваат, кога ги следи во нивните реченици, кога дава значајни одговори.

Тие исто така признаваат дека не можат да издржат кавги, затоа што тогаш целата атрактивност е изгубена и негативните емоции излегуваат на површина.

Висина
Мажите генерално сакаат нивните партнерки да бидат малку пониски од нив. Сепак, многу високите мажи обично избираат значително пониски партнери, додека пониските мажи обично избираат жени со слична висина, а некои се импресионирани што нивната партнерка е повисока од нив.

Видовме многу примери каде висината не игра никаква улога, и веруваме дека љубовта понекогаш може да биде слепа! Сепак, некои фактори се клучни, а мажите велат дека првиот впечаток што го остава жената е многу важен.

Години
Често гледаме парови во кои мажите се постари од жените. Секако, постојат и успешни примери каде жените се оние кои се постари во врската. Научниците докажаа дека мажите пред дваесеттите и по триесеттите години претпочитаат жени на возраст од 24 до 26 години!

Боја на очите
Норвешките научници се на пр. откриле дека момците со сини очи претпочитаат девојки со сини очи. Од друга страна, момците со зелени или кафени очи не сакаат девојки со сини очи.

Шминка
Студија од 2014 година тврди дека мажите претпочитаат дами кои изгледаат природно. Најинтересен факт е дека девојките секогаш мислат дека момчињата сакаат силна шминка и затоа ја ставаат.

Машкиот дел од популацијата признава дека не толерира долги, вештачки нокти, тен од солариум или вештачки трепки. Тие се стремат да ја видат вистинската убавина кај една девојка, што денес станува многу тешко.

Природната убавина е попривлечна од кога било! А, стручњаците за шминка велат дека помалку е повеќе, и дека не треба да криеме несовршености, туку да потенцираме што е најубаво кај нас.

Облини
Иако преференците за бојата на очите кај посилниот пол се разликуваче, работите се менуваат кога станува збор за облините. Тука сè е прилично јасно. Момците едноставно обожаваат девојки со изразени облини. Без разлика дали станува збор за бујни гради или задник, облините се многу силен магнет за мажите!

Боја на коса
Научниците од Франција спроведоа студија во која испитуваа кои девојки добиваат повеќе покани за танцување во клубови – русокоси, бринети или црвенокоси.

Заклучокот е дека момчињата најчесто ги покануваат русокосите да танцуваат. На второ место се бринетите, а на трето црвенокосите, кои се чини дека се најмалку привлечни за момците. Кога станува збор за сериозни врски, истражувањата покажуваат дека момчињата би избрале бринета, затоа што таа зрачи со умереност и стил.

Секако, девојките ќе продолжат да експериментираат со различни бои и се додека се чувствуваат посакувано и убаво, ќе можат да го привлечат вниманието на спротивниот пол!

Должина на нозате
Одамна е познато дека мажите претпочитаат жени со долги нозе. Дури и за оние кои не се високи, важно е нозете да бидат визуелно подолги во однос на горниот дел од телото.

Секако, не сакаме да кажеме дека изгледот е единственото нешто што ги интересира мажите. Постои нешто што се нарекува внатрешна убавина и не е клише да се каже дека секоја жена има своја лична убавина.

Она што е важно да се разбере е дека секогаш треба да бидеме задоволни од себе и да го прилагодуваме својот изглед според личните преференции и сопствениот стил. Кога жената е задоволна од себе, невозможно е да не се забележи нејзината убавина!

Напиши коментар