Free zone

Спас за мрсна коса: Природен шампон што можете сами да го направите

Мрсната коса е непријатна за секоја девојка што се грижи за својот изглед и сака да изгледа уредно. Сепак, не е решение да ја миете косата секој втор ден, бидејќи на тој начин проблемот станува поголем и со текот на времето косата уште повеќе се масти.

Кога ја миете косата, измијте ја со млака вода, шампонирајте максимум двапати и користете помалку шампон бидејќи богатата пена исто така не е добра за косата, ги суши краевите.

Кога ќе ја чешлате, започнете од краевите, кои претходно сте ги отплеткале, а потоа одете до врвовите, за да не се скрши косата.

За да го решите овој постојан проблем, можете да направите и шампон за кој ви требаат неколку состојки, а веројатно веќе ги имате повеќето:

Компоненти:

1 лажица зелена глина
6 лажички ладен зелен чај (органски)
1 лажица мед
2 лажици јаболков оцет
10 капки есенцијално масло од чајно дрво
150 мл вода
кастилен сапун 150ml (природен, вегански сапун од маслиново масло)

Подготовка:
Измешајте зелена глина и зелен чај, а потоа додадете течен кастиленски сапун. Изматете сè во блендер, а потоа додадете мед, јаболков оцет и продолжете да мешате додека не се соедини. Смесата ќе биде густа, а потоа додадете вода и масло од чајно дрво. Мешајте додека не добиете мазна смеса, па ставете го шампонот во стаклена тегла и чувајте го во фрижидер до 3 недели.

Забелешка: Пред да го користите овој шампон, консултирајте се со дерматолог.

Напиши коментар