After Midnight

ТЕСТ ЗА ПАРОВИ : Кој повеќе сака?

Решете го тестот заедно со вашиот партнер, но бидете искрени и откријте колку сте за вљубени, кој кого „брка“, а кој се повеќе се лути?

Психолозите велат дека во која било врска, без разлика дали штотуку започнала или е крунисана со брак, еден од партнерите повеќе се вложува и дава повеќе. Нема идеална еднаквост во чувствата, верноста и пожртвуваноста.

Решете го тестот заедно со вашиот партнер, но бидете искрени и откријте колку сте за заљубени. Почнуваме…

1. Кој од неговите (нејзините) гестови може најмногу да ве повреди?

а) кога не одговара на телефон цел ден и не испраќа порака

б) кога ќе ја заборави годишнината

б) ако не ве поздрави кога ќе влезе во куќата

2. Партнерот ви кажува дека треба сериозно да разговарате за нешто. Како се чувствувате?

а) љубопитено

б) сè ви поминува низ главата и имате „грч“ во стомакот

в) нервозни

3. Дали знаете кои се неговите омилени јадења?

а) да и повеќе од три

б) знам едено, но не можам да набројам три

в) не знам

4. Кога случајно ќе најдете некои пораки во неговиот (нејзиниот) џеб, чанта или е-пошта, што правите?

а) не отворате ништо затоа што тоа е негова / нејзина работа и очекувате дека саканата личност ќе го стори истото кога станува збор за вас

б) веднаш отворете сè, прочитајте затоа што не смееме да криеме ништо од вас

в) некогаш отворено, некогаш не, зависи од тоа како сте расположени

5. Дали знаете која е омилената дестинација на вашата сакана?

а) Се разбира, многу пати сте зборувале за тоа

б) не знаете точно, но погодувате што тој (таа) сака

в) искрено, немате идеја

6. Партнерот одеднаш ви кажува дека сака да го помине викендот со пријателите. Што прво ќе помислите …

а) многу добро, затоа што тој (таа) треба да се одмори од своите обврски и да ја промени средината

б) можеби крие нешто штом не сака да ме земе

в) цигурно значи потрага по нова авантура

7. Колку долго можете мирно да издржите ако не слушнете, видите или добиете никакви новости за вашиот партнер?

а) неколку часа

б) ден, два

в) една недела, две сигурно

8. Кога купувате облека за него (неа), што одбирате?

а) јас секогаш го избирам вистинскиот затоа што знам што сака и што добро му / ѝ  одговара (нејзе)

б) прво се консултирам за подарокот со мојата партнерка, бидејќи се случи тој (таа) да не го сака она што јас ќе го одберам

в) купувам што сакам да носи (без разлика дали тој / таа сака или не)

9. Слушнавте гласини дека вашиот партнер ве изневерува. Како реагирате

а) целосно сте сигурни дека станува збор за лага и ги игнорирате озборувањата

б) кажете му саканиот/та и почекајте да ја видите реакцијата

в) станувате повнимателни и внимателно го следите неговото (нејзино) однесување.

10. Дали сте свесни за недостатоците што ги има вашиот партнер?

а) има работи што ве вознемируваат, но дури и неговите (нејзините) маани сакате

б) добро се согласувате, нашите недостатоци и доблести вклопуваат

в) Може да набројам најмалку десет работи што ме прават полудуваат

11. Колку сила ти треба за да се спротивставиш на искушенијата и да останеш верен кога ќе се појави личност што ти се допаѓа?

а) воопшто не забележувам други мажи (жени) околу мене

б) кога навистина, навистина ми се допаѓа некој и хемијата е меѓусебна, ми треба многу сила да не го изневерувам партнерот

в) животот е краток, а минливите авантури не сметаат

12. Тој (таа) секогаш остава неред во станот и очекува да го поправите … Како се чувствувате во врска со тоа?

а) навикнати сте на неговата (нејзината) мана затоа што и тој (таа) страда од вашите „бубачки“

б) заедно ја средуваме куќата, тоа е зделката

в) не толерирате неред и секогаш го/ја обвинувајте  дека се грижи за само за себе

13. Што е највозбудливо за вас во врска со саканата личност?

а) мирисот на неговата (нејзината) кожа

б) неговото (нејзиното) тело

в) не можете да издвоите ништо

14.Ѕвони вашиот телефон и пред да погледнете кој ви се јавува или одговара, дали мислите дека тоа е вашиот партнер?

а) речиси секогаш погодувате

б) понекогаш

в) да, затоа што тој (таа) постојано се јавува

15. Кога е потребен подарок за некој близок?

а) секогаш наоѓате нешто што тој (таа) го сака

б) само кога му е роденден (нејзиниот)

в) кога ја одбележувате годишнината од врската (брак), бидејќи во спротивно нема да имате мир

16. Вашиот партнер препорачува книга, што правите?

а) обавезно прочитајте го затоа што знаете дека и вас ќе ви се допадне

б) ако имате време, ќе го прочитате

в) не верувате дека ќе го прочитате, затоа што не ги сакате истите жанрови и писатели

17. Тој (таа) тврди дека сте гледале филм заедно, но не се сеќавате …

а) Веројатно е во право, иако навистина не се сеќавате

б) кој знае со кого го гледал тоа (таа)

в) го замолувате да ви ја раскаже приказната, па ќе дојдете до заклучок

Најмногу одговори под А.

Вљубени од првиот ден

Вие го/ја обожавате и сте свесни дека и тој (таа) ве сака вас. Чувствувате дека тоа е вашата сродна душа, убаво е кога сте заедно, никогаш не ви е досадно. Вие не прифаќате лесно луѓе однадвор во вашиот свет, затоа обично одите на патувања, вечери и забави сами, наместо во друштво. Во овој момент, не можете да замислите да живеете живот без некој близок или да менувате партнери.

Најмногу одговори под Б.

Подготвени за компромис

Повеќето парови се во оваа категорија, емоциите се со сличен интензитет, а врската е полна со компромиси, кои ви овозможуваат подобро разбирање и функционирање. Свесни сте дека нема идеална љубов и затоа сте задоволни од односот со вашиот партнер. Не верувате во бајки и ви пречат парови кои покажуваат прекумерни емоции пред другите. Веќе сте навикнати едни на други, па затоа не размислувате за евентуално промена на партнерот.

Најмногу одговори под В

Што правам во оваа врска?

Страста веќе одамна ја нема, не се ни сеќавате како е да си за заљубен, а можеби и никогаш не сте биле. Не размислувате за врската, функционирате со вашиот партнер според утврденото сценарио, се знае кој што прави некој и какви обврски има. Сфаќате дека „тоа не е тоа“ можеби никогаш не се случило. Честопати ви поминува низ главата дека можеби ќе сакате да раскинете, но тоа го комплицира животот на кој сте навикнати. Сепак, подготвени сте и за тоа доколку се појави личност која ќе ве придвижи и за која ќе ја „изгубите главата“.

Напиши коментар