Free zone

Вистински избор за нега на кожата во зима: Маска за лице од мед и јогурт

Поради временските фактори, дури и најздравата кожа во зима бара дополнителна заштита од надворешните влијанија.

А маската за лице за која ви требаат само две состојки, е вистинското решение.

Со малку напор, ќе му направите голема услуга на вашето лице.

Состојки:
1 лажица густ јогурт
1 лажичка мед (ако вашата кожа е многу сува, додадете уште една лажичка мед)

Подготовка:
Сите состојки добро измешајте ги со лажица. Претопете го медот во сад што го ставате во друг сад исполнет со топла вода.
Нанесете ја маската рачно на чиста и сува кожа. Оставете ја да делува на лицето 15 минути, а потоа отстранете ја со мека крпа натопена во топла вода.
Откако темелно ќе ја отстраните маската, кожата ќе блесне со природен сјај кој ќе трае со денови.

Како делува оваа маска?
Јогуртот е одличен за хидрирање, чистење и омекнување на кожата. Ги смирува иритациите и ги чисти порите. Помага при лекување на акни и егзема. Медот е природен антиоксиданс со антибактериски својства. Ја заштитува нашата кожа во зима и лето, ги отстранува нечистотиите од порите и ја храни проблематичната кожа.

Напиши коментар