Celebrity

Во својата осма деценија, таа изгледа како да има 40 години. Која е тајната?

Познатата американска дизајнерка Норма Камали во осмата деценија од животот може да се пофали со успешна кариера, но и убавина што воодушевува.

Таа веќе зачекори во својата 75-та година од животот, а тоа навистина не можете да го видите на нејзиното лице и тело. Модната дизајнерка изгледа барем 30 години помлада, а она што го карактеризира нејзиниот одличен изглед се затегнатото и мускулесто тело, одличниот тен и светлата насмевка.

„Не се обидувам да ги сокријам моите години, претпоставувам дека затоа не можат да се видат“, рече Норма и истакна дека никогаш не посетила козметички хирург.

Наместо тоа, таа се сврте кон здравите навики и конзумираше зелен чај и маслиново масло секој ден.

Како што истакнува, никогаш не се нашминкала многу, па затоа е сигурна дека тоа влијаело на зачувување на убавата кожа.

Покрај ставањето минимум шминка и користењето квалитетна козметика, Норма редовно вежба и се храни здраво, сето тоа, заедно со работата на себе, придонесе нејзините инспиративни жени ширум светот со денешниот изглед.

Норма Камали е позната њујорчанка и модна дизајнерка. Таа се прослави во средината на 70-тите години од минатиот век дизајнирајќи црна јакна од пердуви со ремен направен од истиот материјал, кој и денес е многу популарен, а кој сега го прават други креатори и брендови.

Норма Камали ги потпишува покрај модните парчиња и оние за нега на лицето. Се колне во маслиново масло и го користи и однатре и однадвор, така што го има и во природната козметика која ја лансираше минатата година.

Бидејќи не престанува да работи на себе, Норма штотуку објави велнес-книга со рецепти и тајни што ги користи со години и кои очигледно имаат ефект. Сега сподели уште неколку тајни поврзани со нега на лице, шминка, вежбање и исхрана.

Нега на лицето

Помалку е повеќе. Инвестирам во квалитетни производи и никогаш не прескокнувам пилинг на лицето. Производите што ги користам се трудам да бидат природни.

Минимална шминка

Чудо е што имам веѓи воопшто, со оглед на тоа што ги бричев со години. Порано сакав тешка шминка и носев светло црвен кармин и црвен лак. Сега се обидувам да го направам тоа што е можно поедноставно. Ги чешлам веѓите, ставам мелем за усни, малку коректор каде што е потребно и секако руменило. Јас никогаш не го прескокнувам тоа!

Боење на косата

Јас сè уште ја бојадисувам косата. Целата оваа приказна за зајакнување на жените, на која и самата припаѓам, исто така пропагира дека треба да бидеме задоволни со она што го имаме. Добив многу прашања на тема коса: „Зошто не ја носиш косата сива?“! Едноставно, не чувствувам – сиво! Ова сум јас! Користам бои без амонијак и се грижам за косата. Ова дефинитивно е моја боја.

Јас ги исеков сопствените шишки, бидејќи тие треба да се прилагодуваат одвреме-навреме.

Исхрана, фитнес, сон

Вежбањето и добрата исхрана се клучни – тоа е најголемата биста што може да си ја подарите. Да се ​​има самодоверба е најважно, а комбинацијата на овие две работи ви го дава токму тоа.

Претежно избегнувам леб, но ако видам миризлив свеж леб, земам маслиново масло и не застанувам додека не исчезне од трпезата.

Престанав да пијам алкохол кога наполнив 40 години, бидејќи тоа е исто како да пијам шеќер.Физичките вежби се исто така многу важни за подобрување на кожата и тенот. Пронајдете некоја форма на рекреација што ја сакате и истрајте во намерата. Може да биде и танц.

Сонот е можеби најважниот сегмент за здравјето на организмот. Најмалку 50 проценти. Колку сте поздрави, толку поздраво изгледате. Одлично може да изгледате и без трошка шминка, автентично и оригинално

Напиши коментар