Free zone

Вулканот Етна подготви спектакл кој не се памети со децении (видео)

Спектакуларната ерупција на најактивниот европски вулкан Етна го достигна својот врв во понеделникот вечерта, кога целата фонтана со лава се искачи на висина од 1.500 метри, пишува Гардијан.

Еден експерт ги опиша сцените како „едни од највпечатливите во последните неколку децении“.

Најактивниот европски вулкан во последните неколку недели е многу експлозивен и исфрла светлечка магма и пепел што достигнува дури до Катанија.

Според експертите, овој огномет е дел од ерупцијата што им припаѓа на нормалните активности на овој вулкан висок над 3.300 метри.

  • Етна деновиве има вистинска идеја, рече Марко Нери, вулканолог и член на ИНГВ, Италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија.
  • Ова е секако најсилната експлозија во јужниот кратер откриена во 1971 година. Не сме виделе толку големи експлозии со години, но во моментов нема ризик за населението, освен чад што може да создаде проблеми со дишењето за некои и пепел што ги покрива зградите и улици, рече Нери.

Во понеделникот, околу 23 часот, фонтаната со лава, опкружена со џиновски облаци чад, преминала висина од 1.500 метри, додека илјадници парчиња карпи биле фрлени од кратерот во небото до висина од неколку километри, пренесоа медиумите.

Напиши коментар