Art & Crafts

Бананата делува како антидепресив

Вознемиреноста може да се лечи со ова овошје, бидејќи бананата содржи триптофан, кој дури има и седативно дејство.

Исто така, ако личноста претера со пијалоци и има мамурлук е доволно за да направи хранлив шејк од млекото, банана и малку мед за сите функции брзо да закрепнат.

Бананата го смирува стомакот и го заштитува желудникот од оштетување пред се од чир.

Комбинација на банана и млеко значително ја намалува секрецијата на желудечната киселина така што самата материја во бананата ги стимулира клетките во ѕидот на желуднкиот да направи дебел заштитен слој околу желудникот.

Во една средна банана се наоѓа околу 450 милиграми калиум што значи дека не штити од атеросклероза и васкуларни болести на срцето и исто толку содржи витамин Ц.

 

Напиши коментар