Мојата кујна

Чорба од шампињони

Оваа чорба од врстата на печурки шампињони, се приготвува лесно и може да визамени еден оброк.

Може да ја спремите и како предјадење, а вкусна е и се препорачува кај оние лица што се на диета како додаток на лесните јадења.

Потребни состојки за оваа чорба се:

200 грама шампињони

1 главица кромид (ситно сецкан)

100 грама јогурт

5 шољи вода

½ шоља варен интегрален ориз

Зачини ( вегета, сол, нане) по желба

Подготовка: Исечкајте ги шампињоните тенко и сипете ги во сад со вода. Додадете ги и останатите состојки во садот, освен јогуртот и зачините кои се додаваат на крај. Сето ова се вари петнаесетина минути на тивок оган, а на крај додадете ги јогуртот и зачините.

Може да се јаде со црн леб или по желба, а ако јадете со леб, тогаш немате потреба од друго главно јадење.

Напиши коментар