← НАЗАД НА БОЗА
Пица ролнички

Пица ролнички

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: * 150 грама Шунка * 1  лажичка шеќер * 100 милилитри Масло * 300 грама Кисела павлака * 100 грама Кечап * 15   Квасец * 100 милилитри...

Мојата кујна | Нема коментари

Овошен колач со модри сливи

Овошен колач со модри сливи

Состојки: 3 јајца 110 гр путер 100 гр кафеав шеќер 1 прашок за печиво 1 шолја исечкани модри сливи цимет Подготовка: Доколку немате модри сливи може да...

Мојата кујна | Нема коментари

Палачинки со какао

Палачинки со какао

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: * 3 јајца * млеко * 2 лажици шеќер * 2 лажици какао * 2 чаши брашно (300 грама) * малку сол * масло за премачкување на тавата НАЧИН...

Мојата кујна | Нема коментари

Мелено месо во компир-пире

Мелено месо во компир-пире

Состојки: 400 гр мелено месо 1 кг компири 1 главица кромид домати 500 мл млеко 200 гр биено сирење 200 гр домати масло за јадење сол, бибер Сварете го...

Мојата кујна | Нема коментари

Ќе се воодушевите: Ресана торта готова за 10 минути!

Ќе се воодушевите: Ресана торта готова за 10 минути!

И доколку не сте уметник во кујната, ќе го обожавате овој рецепт! Ќе го сакате бидејќи е толку едноставен и брз, а вкусот на тортата е...

Мојата кујна | Нема коментари

Ролат од костени и чоколадо

Ролат од костени и чоколадо

Состојки: 500 гр брашно од костени 200 гр чоколадо 4  лажици слатка павлака 60 гр путер 50 гр кафеав шеќер Подготовка: Во длабок сад измешајте ја...

Мојата кујна | Нема коментари

За оние на диета: Нискокалорични палачинки

За оние на диета: Нискокалорични палачинки

Состојки:  ¼ чаши брашно од соја 3 лажици пченкарно брашно 2 лажици мелени бадеми 1 лажици сода бикарбона ½ лажици масло малку сол 1 јајце ½...

Мојата кујна | Нема коментари

Пица – ролат: Неодоливо сочна и вкусна

Пица – ролат: Неодоливо сочна и вкусна

Потребни состојки за тестото: 1 лажичка сув квасец 1 голема лажица шеќер 180 мл топла вода 1 лажичка сол ½ лажица маслиново масло 300 грама...

Мојата кујна | Нема коментари

Од ова побрзо не може: Колач за 2 минути!

Од ова побрзо не може: Колач за 2 минути!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: * 1 јајце * 3 лажици масло * 4 лажици шеќер * 2 лажици какао * 3 лажици брашно * 3 лажици млеко * 3 лажици издробено чоколадо НАЧИН...

Мојата кујна | Нема коментари

Ролат со шунка и кашкавал

Ролат со шунка и кашкавал

Состојки: – 3 јајца – 9 лажици брашно – 1/2 кгр. млеко – малку сол – 100 гр. маргарин – 150 гр. кашкавал – 150 гр. шунка Начин на подготовка: Направете...

Мојата кујна | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk