← НАЗАД НА БОЗА
Сутлијаш од рерна

Сутлијаш од рерна

Состојки 1 л млеко 1/2 чаша ориз со кратко зрно 1/4 чаша шеќер По желба, Линолада, Нутела, цимет, Matcha прав, боровинки и друго овошје Подготовка -...

Мојата кујна | Нема коментари

Брзи и сочни домашни чупавци со кокос и чоколадо

Брзи и сочни домашни чупавци со кокос и чоколадо

Омилените колачи на многумина се многу лесни за подготовка. Кога велиме „чупавци“, веднаш ни се појавува насмевка на лицето, бидејќи тоа е колач што...

Мојата кујна | Нема коментари

Брускети со мед, рикота и круша

Брускети со мед, рикота и круша

Што велите за едно убаво и вкусно предјадење, или барем закуска. Состојки: - 1 француски леб - 50 гр путер - 2 чаши сирење рикота - 2 круши -1 чаша...

Мојата кујна | Нема коментари

Чоколадни топчиња во крем

Чоколадни топчиња во крем

Ако ви треба рецепт за десерт кој изгледа ефикасно, а е превкусен - еве идеја. Овој колач бара малку време покрај шпоретот, а уште помалку ќе ви треба да го...

Мојата кујна | Нема коментари

Брз колач со лимон

Брз колач со лимон

Сакате брзо да зготвите нешто и да се засладите? Ова е вистински рецепт за вас! Колачот од лимон е лесен и брз за подготовка, a брзо и се јаде. Овие...

Мојата кујна | Нема коментари

Пикантни пилешки залчиња

Пикантни пилешки залчиња

Супер рецепт за оние кои сакаат луто. Потребно е малку повеќе од половина час за да се подготви сè, а потоа можете да уживате во лутите...

Мојата кујна | Нема коментари

Пудинг од мандарини

Пудинг од мандарини

Лесен и вкусен, послужен со шлаг! Мандарините се омилено „зимско“ овошје, убава ужина и ја содржат доста потребната доза на витамин Ц. Но, од нив...

Мојата кујна | Нема коментари

Протеински топчиња со чиа семе

Протеински топчиња со чиа семе

Чувајте ги во фрижидер и јадете ги за ужинка или појадок кога сте во брзање. Ако барате здрав рецепт за ужина, кој не содржи глутен, јајца и млеко, ова е...

Мојата кујна | Нема коментари

Колачиња со овошје

Колачиња со овошје

Со топло млеко - прекрасна вечера! Можат да стојат неколку дена, затоа слободно направете малку повеќе за да имате вкусна ужинка или закуска со...

Мојата кујна | Нема коментари

Совршен вкус: Прекрасен десерт со ориз, чоколадо и вишњи

Совршен вкус: Прекрасен десерт со ориз, чоколадо и вишњи

За незаборавни десерти не секогаш мора да ја вклучите рерната. Овој десерт во чаша е многу лесен да се направи, а дополнителен вкус му дава малку...

Мојата кујна | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk