Мојата кујна

Дури и ако не ја сакате брокулата премногу, сигурно ќе ја засакате во оваа комбинација!

Ако ви треба идеја за брзо правење на појадок со одличен вкус, еве еден одличен рецепт!

Состојки:

 • Шест лажици пченкарно брашно
 • Три лажици пченично брашно
 • Шест лажици палента
 • 1 прашок за пециво
 • Лажичка сол
 • Четири јајца
 • 100 грама урда
 • 50 грама фета сирење
 • Десет лажици кисело млеко
 • Три лажици млеко
 • Три лажици масло
 • Околу 200 грама брокула
 • 50 грама шунка

Подготовка:

Прво, истурете го пченкарно и пченично брашно, палентата, прашокот за пециво и солта во голем сад, а потоа измешајте.

Потоа додајте ги јајцата, повторно измешајте, па додадете ги урдата, издробена фета, киселото млеко, млекото и маслото.

Брокулата обарете ја кратко во солена вода што врие – две до три минути, па загрејте ја рерната на 200 степени.

Подгответе го калапот за печење мафини, ставете неколку цветчиња од брокула, малку сецкана шунка во секоја корпичка и истурете ја смесата врз нив.

Печете ги мафините околу 20 минути или додека кората не стане златна.

Пријатно!

Напиши коментар