← НАЗАД НА БОЗА
Ликер од кафе

Ликер од кафе

Состојки: Вода 6 лажици кафе 400 гр шеќер 2.5 дл алкохол Подготовка: Сварете 6 лажици кафе во 600 мл вода. Кога ќе слегне талогот, процадете го. Во...

Мојата кујна | Нема коментари

Палачинки со јаболки и цимет

Палачинки со јаболки и цимет

Феноменален десерт со едноставни состојки! Состојки: - 10 помали палачинки - 3 излупени слатки јаболки - 50 гр путер - 3 лажици кафеав шеќер -...

Мојата кујна | Нема коментари

Наут во сос од домати

Наут во сос од домати

Брзо се подготвуваат, а од „опрема“ ви е потребна само една тава. Еве што да зготвите за оброк, ако немате веќе идеи - освен што е вкусно, нема да...

Мојата кујна | Нема коментари

Посна пројара со кромид

Посна пројара со кромид

Посна пројара според стар рецепт е одличен предлог за појадок или ручек за време на постот. Пробајте го овој едноставен рецепт со млад...

Мојата кујна | Нема коментари

Најбрзи лепчиња од само три состојки

Најбрзи лепчиња од само три состојки

Готови се за кратко време и можете да ги искористите за сендвичи, врапови, или со разни намази. Ви претставиме рецепт за брзи лепчиња кои можете да ги...

Мојата кујна | Нема коментари

СОВРШЕНИ ЛЕДЕНИ КОЦКИ ПО РЕЦЕПТОТ НА МАМА: најдобриот колач што секој го сака

СОВРШЕНИ ЛЕДЕНИ КОЦКИ ПО РЕЦЕПТОТ НА МАМА: најдобриот колач што секој го сака

Сочен колач кој враќа во детството! Ако јадете нешто слатко и чоколадно, а во исто време и сочно, ледените коцки се избор со кој не можете да направите...

Мојата кујна | Нема коментари

Бугарски рози

Бугарски рози

Состојки: шеќер во прав за посипување 1/2 л млеко 3 јајца 1/2 кг свинска маст брашно по потреба 20 гр. свеж квасец 1 лажичка + 4-5 лажици шеќер ...

Мојата кујна | Нема коментари

Посен колач со вишни

Посен колач со вишни

Засладете се за време на постот, со колач кој се подготвува без масло! Без оглед на фактот дека се готви без масло, овој колач од вишна по вкусот може да...

Мојата кујна | Нема коментари

ПОЛНЕТИ ШАМПИЊОНИ ВО РЕРНА: оброк без месо готов за 15 минути

ПОЛНЕТИ ШАМПИЊОНИ ВО РЕРНА: оброк без месо готов за 15 минути

Зачинетото полнење ги прави печурките незаборавен специјалитет: совршени за предјадење, главно јадење или топло бифе за шведска маса! Ако ви се допаѓа...

Мојата кујна | Нема коментари

Грчки колачи од три состојки

Грчки колачи од три состојки

Еве како да ги подготвите одличните ерголави колачиња! Ergolavi, или грчките колачи со бадеми, лесно се подготвуваат, од само три состојки, и се многу...

Мојата кујна | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk