Мојата кујна

Сочна торта од моркови, идеална за празниците

Состојки
за 12 парчиња:
– 3 јајца (L) собна температура
– 225 гр мазно брашно
– 235 гр кафеав шеќер
– 190 гр сончогледово масло
– 250 гр рендани моркови
– 120 гр ореви
– Лажичка сол
– Екстракт од ванила-лажичка
– 1 лажичка цимет
– 1 + ¾ лажичка прашок за пециво

крем:
– 375 г крем сирење
– 220 гр маскарпоне сирење
– 250 гр бело чоколадо
– кора од еден голем (или два помали) портокали

ПОДГОТОВКА:
– Загрејте ја вентилационата рерна на 165 ° C (175-180 ° C ако користите класична горна и долна грејачка печка). Премачкајте ги со путер и прекријте со хартија за печење 3 тркалезни калапи со дијаметар од 15 см или 2 со 20 см.
– Во еден сад, стави брашно, прашок за пециво, цимет и сол. Додадете мелени ореви и измешајте ги сите заедно.
– Ситно изрендајте го излупениот морков во друг сад, така што на крајот е 250 гр.
– Измешајте ги јајцата и шеќерот неколку минути додека смесата не се удвои и стане пенеста, а потоа додадете го маслото и добро комбинирајте сè. Додадете ги сувите состојки и измешајте додека не се комбинираат. На крај, измешајте го ренданиот морков со силиконска шпатула.
– Раширете рамномерно во 3 калапи и печете 25-28 мин.
– Бисквитот e готов кога ќе го прободете со чепкалка за заби, а излегува суво или со неколку влажни трошки. Кога ќе се направат бисквитите, оставете ги да се изладат 10-15 минути во калапот, а потоа превртете ги на решетка за да се изладат до крај.
– Белата чоколада растопете ја на пареа и оставете малку да се излади. Измешајте заедно крем сирење, маскарпоне и кора од портокал. Додадете ја изладената растопена бела чоколада и мешајте заедно додека не се комбинира. Кремот ќе биде малку помек, ако се ви е премногу меко, ставете го во фрижидер некое време за да се компресира.
– Порамнете ги врвовите со изладени бисквити за поубав изглед. Послужете ги на чинија за сервирање или сталак за торта. Пред да го ставите првиот бисквит, нанесете малку крем на средина за да спречите бисквитот да не се лепи на чинијата. Ставете го првиот бисквит и премачкајте го со крем. Ставете друг бисквит и повторете го процесот. Поставете го последниот бисквит наопаку, така што врвот на тортата е целосно рамен.
– Покријте ги страните и горниот дел од тортата со тенок слој крем за да ги ставите сите трошки и да ги ладите 30-60 минути.
– По ладењето, нанесете последен слој на крем и рустикално украсете ја тортата со помош на мала искривена шпатула, а на врвот ставете трошки од портокал.

Напиши коментар