Мојата кујна

Најбрзи ситни колачи без печење: Чоколадни „бакнежи“

Тие се направени од само четири состојки!

Пробајте го овој рецепт за слатки топчиња од чоколадо, наречени „бакнежи Грета Гарбо“, според старите готвачи.

Состојки:

Слатка од вишни

200 грама чоколадо за готвење

80 милилитри слатка павлака

120 грама лешници

Подготовка:

Исцадете ги вишните добро и избришете со крпа ако е потребно.

Истопете го чоколадото над пареата и измешајте го со киселата павлака. Додека смесата е сè уште топла, додадете мелени лешници.

Формирајте топчиња со дланките, така што ќе ставате по една вишна во малку чоколадна смеса.

Наредете ги на хартија, можете да ги ставите во фрижидер, но извадете ги еден час пред сервирање.

Напиши коментар