Мојата кујна

Вкусно пециво со цимет и путер (Cinnamon rolls)

Состојки за тесто:
– 500 гр брашно
– 20 гр (половина коцка) квасец или една кесичка (7 g) сушен квасец
– 4 лажици шеќер
– 60 мл млеко
– 200 мл вода
– 2 лажици масло
– 2 лажици рум или екстракт од ванила
– малку сол

Состојки за полнење:
– 70 гр путер
– 75 гр кафеав шеќер
– 75 гр бел шеќер
– 1 лажица шеќер од ванила
– 3 лажици цимет

Состојки за прелив:
– 100 гр шеќер во прав
– 50 мл млеко
– 1 лажица рум

Напиши коментар