← НАЗАД НА БОЗА
Полнети лигњи

Полнети лигњи

Полнетите лигњи се нашата денешна препорака. Состојки: 1 кг исчистени лигњи 4 чешниња лук 200 мл маслиново масло сок од 1 лимон 4 тенки парчиња...

Мојата кујна | Нема коментари

Слатки коцки од три состојки

Слатки коцки од три состојки

Нема шанси овој рецепт да не ви успее! Кога сакате да се засладите набрзина, можете да го спремите овој десерт за десет минути, плус времето кое е...

Мојата кујна | Нема коментари

Вкусни залчиња: Како да ја направите најсовршената пикантна паста al’arrabiata?

Вкусни залчиња: Како да ја направите најсовршената пикантна паста al’arrabiata?

Гастро експертите велат дека помалку е секогаш повеќе. Затоа решивме да се фокусираме на магијата на само едно залче. Едноставно, здраво и...

Мојата кујна | Нема коментари

Сочен леб

Сочен леб

Доколку го сакате лебот толку многу што сакате да го направите главно јадење, пробајте го овој „конкретен“ ролат, со суво месо, сирење и јајца. Го...

Мојата кујна | Нема коментари

Сутлијаш од рерна

Сутлијаш од рерна

Состојки 1 л млеко 1/2 чаша ориз со кратко зрно 1/4 чаша шеќер По желба, Линолада, Нутела, цимет, Matcha прав, боровинки и друго овошје Подготовка -...

Мојата кујна | Нема коментари

Брзи и сочни домашни чупавци со кокос и чоколадо

Брзи и сочни домашни чупавци со кокос и чоколадо

Омилените колачи на многумина се многу лесни за подготовка. Кога велиме „чупавци“, веднаш ни се појавува насмевка на лицето, бидејќи тоа е колач што...

Мојата кујна | Нема коментари

Брускети со мед, рикота и круша

Брускети со мед, рикота и круша

Што велите за едно убаво и вкусно предјадење, или барем закуска. Состојки: - 1 француски леб - 50 гр путер - 2 чаши сирење рикота - 2 круши -1 чаша...

Мојата кујна | Нема коментари

Чоколадни топчиња во крем

Чоколадни топчиња во крем

Ако ви треба рецепт за десерт кој изгледа ефикасно, а е превкусен - еве идеја. Овој колач бара малку време покрај шпоретот, а уште помалку ќе ви треба да го...

Мојата кујна | Нема коментари

Брз колач со лимон

Брз колач со лимон

Сакате брзо да зготвите нешто и да се засладите? Ова е вистински рецепт за вас! Колачот од лимон е лесен и брз за подготовка, a брзо и се јаде. Овие...

Мојата кујна | Нема коментари

Пикантни пилешки залчиња

Пикантни пилешки залчиња

Супер рецепт за оние кои сакаат луто. Потребно е малку повеќе од половина час за да се подготви сè, а потоа можете да уживате во лутите...

Мојата кујна | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk