Мојата кујна

Чиа пудинг

Тој е целосно „производ“ на природата, постои на Земјата илјадници години и е богат со антиоксиданти, витамини и минерали.

Ако некоја храна го оправда овој епитет, тоа се семе од Чиа.

Не дозволувајте нивната минијатура да ве измами затоа што ќе ви даде моќен нутриционистички нокаут.

ЧИА ПУДИНГЗа 1-2 лица

Состојки:

• 250 мл бадемово млеко (можете да користите соја, од лешник, оризово, кравијо…)

• 4 лажици чиа семе

• 1 лажица мед по вкус

• 1 голем портокал

• фстаци, несолени

Подготовка:

Истурете чиа семе и млеко во тегла или сад. Додадете мед и добро измешајте.

Покријте и изладете го во текот на ноќта или најмалку 3 часа.

Семето треба да ја апсорбира скоро целата течност и да набабри.

Пред сервирање, додадете портокали исечени на парчиња и сецкани фстаци. Прелијте со мед.

 

Напиши коментар