← НАЗАД НА БОЗА

Вкусни триаголници со мармелад

Вкусни триаголници со мармелад
264 Читања

Десерт во кој ќе уживате!

Еве како да подготвите триаголници со мармелад што ќе ја засити вшата желба за слатко.

Состојки:

230 грама путер (треба да омекне на собна температура)

220 грама крем сирење (треба да омекне на собна температура)

300 грама брашно

Чаша мармелад по желба

Подготовка:

Во голем сад изматете го путерот и крем сирењето, додека смесата не стане воздушеста и мазна. Постепено додадете брашно и добро измешајте се заедно.

Покријте го тестото и оставете го околу половина час во фрижидерот.

Развлечете го тестото на набрашнета површина и исечете го на триаголници со саканата големина.

Потоа нанесете мармелад во средината на секој триаголник, па рабовите премачкајте ги со вода, а потоа свиткајте ги навнатре, притискајќи го тестото на сите агли за да се залепи.

Наредете ги тријаголниците на тепсија обложена со хартија за печење, потоа печете на 180 степени 12-15 минути или додека рабовите на тријаголниците не добијат кафеавкаста нијанса.

Оставете ги да се изладат и послужете ги.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk