← НАЗАД НА БОЗА
Колачиња со овошје

Колачиња со овошје

Со топло млеко - прекрасна вечера! Можат да стојат неколку дена, затоа слободно направете малку повеќе за да имате вкусна ужинка или закуска со...

Мојата кујна | Нема коментари

Совршен вкус: Прекрасен десерт со ориз, чоколадо и вишњи

Совршен вкус: Прекрасен десерт со ориз, чоколадо и вишњи

За незаборавни десерти не секогаш мора да ја вклучите рерната. Овој десерт во чаша е многу лесен да се направи, а дополнителен вкус му дава малку...

Мојата кујна | Нема коментари

Колачиња со ореви

Колачиња со ореви

Лесно се прават, а вкусот претставува - враќање во детството! Колачињата со ореви се вистински зимски десерт, кој ќе ве врати во детството веднаш штом...

Мојата кујна | Нема коментари

Топол смути од јаболки со цимет

Топол смути од јаболки со цимет

Вкусни овошни пијалоци обично се пијат во текот на летото. Меѓутоа, кога утрото е темно и ладно, покрај кафето или зелениот чај, ни треба пијалок што...

Мојата кујна | Нема коментари

Чипс од цвекло

Чипс од цвекло

Чипсот што ќе го купите не е здрав, тоа е јасно, но ако толку многу го сакате, пробајте малку поздрава верзија. „Чипсот од цвекло брзо се прави и не...

Мојата кујна | Нема коментари

КОМПИРИ СО СУПА ОД КЕСИЧКА: зачинети компири во рерна со додаток од печурки и кашкавал

КОМПИРИ СО СУПА ОД КЕСИЧКА: зачинети компири во рерна со додаток од печурки и кашкавал

Ова се компири од рерна за „десетка“! 1,5 кг компири 1/2 л павлака за готвење 2 дцл млеко 1 дцл масло за готвење 1 кесичка супа од печурки бибер,...

Мојата кујна | Нема коментари

Наједноставниот рецепт за бадниково лепче со паричка

Наједноставниот рецепт за бадниково лепче со паричка

Лепчето може да се подготви на различни начини, а овој е наједноставен. Лепчето со паричка традиционално се прави за Бадник, и се разликува во...

Мојата кујна | Нема коментари

Посни стапчиња со семиња

Посни стапчиња со семиња

Кога ќе ги направите еднаш, ќе ги правите одново и одново ... Доколку сакате семки, овие стапчиња ќе ве воодушеват. Состојки: 550 грама брашно 200...

Мојата кујна | Нема коментари

ПОСНИ ЛЕШНИК КОЦКИ: десерт со медени розен кори

ПОСНИ ЛЕШНИК КОЦКИ: десерт со медени розен кори

Мирисот на печени лешници е главен адут на овие прекрасни посни колачи! Состојки: 1 пакување медени розен кори (со што понеутрален вкус) 3 дл билно...

Мојата кујна | Нема коментари

Speculaas топчиња

Speculaas топчиња

Состојки 200 гр Speculaas бисквити (божиќни бисквити) 100 гр крем сирење 1 лажичка арома од ванила 100 гр чоколадо (темно или млечно) 1 лажица кокосово...

Мојата кујна | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk