Мојата кујна

Најевтин колач од кокос што се прави за само половина час

Торта со совршен вкус, што се прави за половина час.

Колачот од кокос ќе ви стане омилен десерт, делумно поради огромна заштеда на време, а и пари.

Еве како да го направите.

Состојки:

– 1 чаша млеко,

– 1 чаша јогурт,

– 1 чаша масло,

– 2 чаши брашно,

– 1 чаша кокосово брашно,

– 1 чаша шеќер,

– 1 прашок за пециво,

– 1 ванилин шеќер.

Ако сакате глазура од чоколадо ќе ви биде потребно 100 грама чоколадо за готвење и малку масло.

Подготовка:

Сите состојки добро се мешаат во сад. Подмачкајте ја тепсијата и печете на 180 степени околу половина час. Смесата е за помала тепсија, а ако сакате поголем колач, само направете двојна доза.

Напиши коментар