← НАЗАД НА БОЗА
ПОСНИ ЛЕШНИК КОЦКИ: десерт со медени розен кори

ПОСНИ ЛЕШНИК КОЦКИ: десерт со медени розен кори

Мирисот на печени лешници е главен адут на овие прекрасни посни колачи! Состојки: 1 пакување медени розен кори (со што понеутрален вкус) 3 дл билно...

Мојата кујна | Нема коментари

Speculaas топчиња

Speculaas топчиња

Состојки 200 гр Speculaas бисквити (божиќни бисквити) 100 гр крем сирење 1 лажичка арома од ванила 100 гр чоколадо (темно или млечно) 1 лажица кокосово...

Мојата кујна | Нема коментари

Чоколадно совршенство

Чоколадно совршенство

За сите љубители на чоколадни и крем десерти. Состојки 100 гр мелени бисквити Карамел прелив по потреба Црн фил 200 мл слатка павлака 150 гр...

Мојата кујна | Нема коментари

Стапчињата со ким што нашите баби ГИ МЕСЕА СЕКОЈ ДЕН: подготвени за 20 минути!

Стапчињата со ким што нашите баби ГИ МЕСЕА СЕКОЈ ДЕН: подготвени за 20 минути!

Ги познавате ли оние старите, добри стапчиња со ким кои нашите баби ги служеа со чај? Имаме рецепт баш за такви, а со калап можете да ги направите во...

Мојата кујна | Нема коментари

Кралски вкус: Направете ja оваa торта, комбинацијата од чоколадo и урми ќе ве фасцинира!

Кралски вкус: Направете ja оваa торта, комбинацијата од чоколадo и урми ќе ве фасцинира!

Искористете ја омилената состојка на бројните колачи и торти - чоколадото и откријте го рецептот за вашиот нов омилен десерт. Пробајте го чоколадото...

Мојата кујна | Нема коментари

Туфахии

Туфахии

Научете како да подготвите туфахии од нашиот видео рецепт. Јаболка варени во сладок сируп, полнети со слатка смеса од ореви, збогатени со слатка...

Мојата кујна | Нема коментари

Рол пицети

Рол пицети

Состојки 500 гр брашно тип 500 250 мл топло млеко 30 гр. квасец (свеж) 10 мл масло 1 лажичка сол 2 печени пиперки 150 гр гауда 10-12 cherry домати 4...

Мојата кујна | Нема коментари

Едноставен колач од јаболки

Едноставен колач од јаболки

Состојки мерката е чаша од 200гр 1 чаша шеќер 3 јајца 1 чаша масло 270 гр брашно 1 лажичка сода бикарбона 10 гр цимет 675 гр рендани јаболки ...

Мојата кујна | Нема коментари

НАЈВКУСНАТА ПИТА ЗЕЛНИК ПО РЕЦЕПТОТ НА НАШИТЕ БАБИ

НАЈВКУСНАТА ПИТА ЗЕЛНИК ПО РЕЦЕПТОТ НА НАШИТЕ БАБИ

Подготовката на оваа совршена пита е едноставна, а нејзиниот вкус сите го обожаваат! Состојки: 300 гр спанаќ 5 јајца 5 лажици брашно 5 лажици...

Мојата кујна | Нема коментари

Чоколаден колач

Чоколаден колач

Состојки: 25 гр. маргарин 30 гр. шеќер 6 јајца 1 ванилин шеќер или неколку капки екстракт од ванила 130 гр. брашно 250 гр. чоколадо со 60% какао (може и...

Мојата кујна | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk