← НАЗАД НА БОЗА

Поховани прстени од кромид

Поховани прстени од кромид
144 Читања

Еве како да направите крцкави прстени кои се јадат насекаде низ светот!

Не ви треба многу време, ниту многу состојки …

Состојки:

Поголема глава кромид

160 грама брашно

Лажичка прашок за пециво

Лажичка сол

Едно јајце

250 мл млеко

100 грама презла

Масло

Подготовка:

Во подлабоката тава загрејте го маслото – ставете повеќе, не само на дното.

Исчистете го кромидот и исечете на прстени, а потоа одделете ги прстените. Измешајте брашно, прашок за пециво и сол во помал сад, извалкајте ги прстенитево садот па потоа ставете ги на страна.

Додадете го јајцето и млекото во садот со брашното, па со вилушка или жица изматете. Потопете го секој прстен во садот и потоа наредете ги на чинија.

Ставете презла на плитка чинија, па секој прстен извалкајте го во неа, потоа ставете ги во тавата и пржете две до три минути додека не станат кафеави.

Пржените прстени извадете ги на салфетка, за малку да се исцадат.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk