Мојата кујна

Домашни карамели

Никој нема да може да му одолее на овој десерт…

Направете домашни карамели и уживајте во нив…

Состојки:

Чаша кафеав шеќер

Чаша бел шеќер

395 милилитри слатка павлака

115 грама путер

Подготовка:

Се мешаат сите состојки во сад со средна големина и се ставаат на силен оган да зовријат. Често мешајте ја смесата за да не изгори.

Кога состојките ќе се соединат и смесата ќе стане мазна, продолжете да мешате уште 10 минути.

Потоа истурете ја смесата во подмачкана тепсија или калап и оставете да се излади неколку часа, а потоа исечете ги карамелите и сервирајте ги.

Напиши коментар