← НАЗАД НА БОЗА

Сладолед од банана и кикирики

Сладолед од банана и кикирики
331 Читања

Овој вкусен сладолед од банана и кикирики, се прави многу едноставно и е идеално освежување, за време на жешките летни денови.

Се што ви е потребно е …

  • 3 зрели банани
  • 2 лажички јаворов сируп
  • 3 лажици путер од кикирики

Подготовка:

Излупете ги бананите, исечете ги на тркалца и замрзнете. Следниот ден, ставете ги бананите во блендер и додадете им малку вода. Изблендирајте ги така што ќе добиете структура на пире.

Додадете јаворов сируп и путер од кикирики, повторно измешајте се и вратете ја смесата во замрзнувачот. Кога смесата ќе се стегне, спремна е за сервирање.

Украсете го сладоледот со кикирики и посипете со јаворов сируп.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk