Мојата кујна

Вкусни како оригиналот: Совршени домашни „фереро“ бомбици

Бомбици со чоколадо и лешник, слични на познатиот италијански десерт.

Речиси и да нема човек кој не го сака овој раскошен десерт.

Подгответе го сами, нема да зажалите!

Состојки:

100 гр наполитанки од лешник

150 гр лешник

200 гр чоколаден крем (нутела)

150 гр чоколадо за готвење

4 1/2 лажици масло

по желба фстаци, ореви, трошки од чоколадо

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени C. Распоредете лешници во плехот за печење и ставете ги во рерна 8-10 минути. Извадете ги, оставете ги да се изладат, извадете ја лушпата и потоа ситно исецкајте ги.

Искршете ги наполитанките, додадете ги исецканите лешници и нутелата и темелно измесете ги со рацете за да се поврзе смесата.

Земете лажичка од смесата и обликувајте ги топчињата (ако смесата е премногу мека, оставете ја во фрижидер 15-30 минути пред да ги формирате топчињата).

Поставете ги на послужавник и оставете ги 45 минути во фрижидер за да се затегнат и оладат.

Стопете го чоколадото со маслото над тивок оган, а потоа прелејте ги разладените бомбици.

По избор, посипете со сецкани лешници, ореви, ф’стаци, трошки од чоколадо …

Напиши коментар