Мојата кујна

Се топат во устата! Мини тартови со домати

За појадок или како мезе, одлучете сами!

Изненадете го вашето семејство и подгответе го овој брз специјалитет за појадок.

Ќе ги воодушевите!

Состојки:

  • 600 г лиснато тесто
  • 1 жолчка од јајце

Фил:

  • 24 парчиња шери домати
  • 240 гр моцарела
  • 6 лажички сушен босилек
  • сол

Подготовка:

Развлечете го лиснатото тесто тенко и исечете го на 6 кругови. Обложете ги плитките калапи за мини тартови со тесто и премачкајте со жолчка од јајце. На секоја ставете 4 шери домати и 40 гр исцадена моцарела. Посипете го секое со 1 лажичка зачини и ставете во рерната, претходно загреана на 180 степени Целзиусови, да се пече околу 10-15 минути. Служете ги топли.

Напиши коментар