Мојата кујна

Солен колач со пиво

Колач, а уште и со пиво!

Потребни состојки

• 400 гр брашно

• 1 лажичка прашок за пециво

• 3 лажички шеќер

• 1 лажичка сол

• 350 мл пиво

• 150 гр сушени домати

• 6 – 7 парчиња маслинки

• 80 гр маргарин

• 1 лажичка суво оригано

• 2 лажици семки од тиква

Подготовка

1. Измешајте го брашното со прашокот за пециво во сад. Додадете шеќер и сол. Измешајте сè. Потоа, додавајте го пивото постепено со постојано мешање.

2. Мешајте додека не се изедначи смесата, а потоа додадете ги ситно исецканите сушени домати и маслинки (претходно исчистени). На крај додадете суво оригано.

3. Ставете хартија за печење во правоаголен и длабок калап. Стпете го маргаринот и поделете го на два дела.

4. Со една половина намачкајте ги sидовите на калапот.

5. Потоа ставете ја смесата во калапот и истурете ја другата половина од стопениот мргарин врз неа. Посипете со излупени семки од тиква одозгора.

6. Печете го колачот во загреана рерна на 180 степени.

Напиши коментар