Мојата кујна

Печени крилца и млади компири

Подгответе печени крилца и млади компири за денешниот ручек.

Состојки:

• 1 кг млади компири

• 1 кг крилца

• сол по желба

• 2 лажици маст

• 5 лажици масло

Подготовка:

Измијте ги компирите, излупете ги и пресечете ги на половина, или оставете ги цели ако се мали, па ставете ги во тепсија.

Измијте ги крилцата, посолете ги и наредете ги над компирите, на секое крилце ставете малку маст, полејте со масло и ставете ја тепсијата во рерна на 250 ° С.

Печете додека не поруменат крилцата.

Пријатно.

Напиши коментар