Убавина

Диетите на Мадона

Поп кралицата Мадона долго време ја носи титулата на модна диктаторка и фитнес гуру. Посилна е од времето, секогаш изненадува со својот совршен изглед, таа е вистински пример за негувана жена и за тоа дека ако се сака може да се изгледа добро и после педесеттата. Меѓутоа ваквото тело не е дар од бога. Заслужни се многу фактори како физичката активност, јогата и постојаното придржување на определен режим на исхрана. Личниот диетолог кој и помага за одржувањето на идеалното тело е Реј Кибартас. Ви предлагаме да ги погледнете советите на Реј. Еве некои од основните правила на режимот на исхрана:

–        Важно е да се запази соодносот  на маснотии, белковини и јаглехидрати во следнава пропорција 30: 30: 40

–        Не ги искључувајте мастите наполно од исхраната, неопходни се за правилен развој и функции на организмот.

–        Кофеинот спаѓа во групата на “забрането”.

–        Заборавете на чоколадата. Ако е на прагот на нервен слом, Реј и дозволува да се почасти со своите омилени чоколадни бомбони. Ако и вие стигнете до таму, направете компромис со едно парченце чоколада.

Ви претставуваме дел од менито на Мадона:

Појадок: Овошје по избор, едно јајце, парче диетален леб.

Ручек: Парче варено бело пилешко месо, зеленчук,  парче диетален леб и малку мајонез.

Вечера: Порција пилешко, риба или телешко месо, зеленчук, макарони и печени компири.

Напиши коментар