Art & Crafts

До сјаен тен со природни состојки

Во прилог на купишта на хемиски состојки кои ја тероризираат нашата кожа, понекогаш е добро да ја негуваме на природен начин.

Камилица за сите брчки

Состојки:

*50 г камилица

*100 мл млеко

*15 г мед

Во топло млеко прелијте цветови од камилица, оставете ги да се оладат, па потоа исцедете ги, додадете мед.

Бршлен за капилари

Состојки:

*20 г бршлен

*250 мл вода

*15 г мед

*5 дл бадемово масло

*путер

Листовите од бршлен сварете ги во вода, изладете и исцедете. Додадете мед и бадемово масло и путер колку е потребно за маската да биде густа.

Напиши коментар