Убавина

Домашен лосион од кој косата повеќе нема да опаѓа

Не ретко се случува да се соочуваме со овој проблем, опаѓање на косата. Пред да се посегнеме по хемиските средства кои се наменети токму за опаѓање на косата можеби и може да си помогнеме со некои природни средства. Обидете се со лосионот кој може и самите да го подготвите дома.

Потребни состојки за домашниот лосион се:

15 лажици сува коприва ситно исецкана

5 лажици цвет од камилица

300 мл вински оцет

Начин на подготовка:

Во 1,2 литри вода која врие ставете ја копривата. Потоа поклопете, тргнете го садот од оган и оставете нека стои два часа. По два часа ставете го садот повторно на оган и кога ќе се стопли ставете ја камилицата. Тргнете од оган и оставете нека отстои уште два шаса. Потоа процедете и додадете го винскиот оцет.

Секоја втора вечер мачкајте се со овој лосион. Или правете го тоа кога знаете дека ќе бидете дома.

За да ефектот биде поголем потребно е и да се масирате со лук, но поради силниот мирис многу често го избегнуваме. Затоа практикувајте го лосионот, но бидете редовни за да постигнете резултати.

 

 

Напиши коментар